Въпросът за войната в Украйна сред украинците стои така: колко живота на войници сме склонни да жертваме, за да спасим живота на повече цивилни. До момента украинската прокуратура е установила над 100 хиляди случая на военни престъпления. Така описа ситуацията в родната Украйна журналистката и документалистката Наталия Гуменюк в цикъла мемориални лекции в памет на Юлия Гурковска - ДЖУ, организирани вече 20 години от Центъра за либерални стратегии.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Ако гледаме на войната като на трагедия, сме безсилни. Но има и друг поглед върху ситуацията - да събираме живи свидетелства от пострадалите в нея. Досега сме говорили с 300 души, създаваме база данни, която ще предоставим на юристи, на украинската прокуратура и на Международния съд", заяви Гуменюк. Тя изброи по-известните случаи. "На гарата в Краматорск загинаха 59 невинни от нарочно и точно насочено оръжие. 22-ма млади работници се простиха с живота си в търговски център, обстрелван от място, от което се насочваше оръжие и към Одеса и няма как да е случайно. Имаме и история на семейство с две момичета и две момчета, чийто баща бе задържан, разпитван, бит и пуснат. А на децата му е предложено да избират - или да изживеят същото като баща си, или да заминат за Русия", каза тя.
Още: Тагарев: Помощта за Украйна е морален дълг и стратегически интерес на България
Журналистката спомена за над 100 случая на депортирани и изтезавани хора в окупираната част на Украйна. По думите й отвличат лоялните на държавата Украйна. Смятат, че са агенти и шпиони. "Виждаме, че това е война не срещу армията, а срещу цивилното население!", каза Гуменюк. И разказа за случай, в който пребит украинец пита млади руски военни: "Какво ви донесе това, че ме пребихте?", а те му отговорили: "Това, че всички се страхувате от нас!".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Украинската армия наброява 1 млн. души
Ако преди войната украинската армия е наброявала 87 хиляди души, днес в редиците й са 1 милион. "Не искаме да стане като в Буча!", е аргументът им да участват във военните действия, разказа още журналистката.
"Тези хора са много уморени, особено заминалите да се бият още в началото на войната. Не са виждали близките си", каза Гуменюк. "Но войната е скъпо нещо и в икономиката все някой трябва да работи. В момента не се мобилизират затворници и хора под 27 г., като се очаква тази граница да падне на 25 г. Освен това никой не санкционира онези, които не желаят да се бият, разказа украинката.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
"В момента наблюдаваме война в една добре работеща демократична държава. Банките и пощите не са спирали да работят. Киев, където живее семейството ми, много прилича на София, без да броим вечерния час и дигиталното приложение, което съобщава за въздушна тревога с гласа на Скай Уокър от "Междузвездни войни", разказа тя.
Какво означава победа за Украйна?
Според нея победа би означавало споразумение с гаранции за сигурността на Украйна, че Русия няма да я нападне отново. "Не става дума непременно за членство в НАТО, а за сигурност, подобна на тази, която Алиансът осигурява", уточни тя.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Попитана какво би станало, ако в страната има избори, Гуменюк отговори: "Има обществен консенсус, че в момента в Украйна не трябва да има избори, когато 1 млн. от населението са на фронтовата линия, а още няколко милиона са бежанци. Не може да се осигури нито логистика, нито наблюдатели за евентуални избори", поясни журналистката.
"Как обаче да се помирим с Путин, след като ще го съдим в Хага?", попита реторично журналистката. Според нея най-разумно е да се потърси отговорност за избитите невинни - 440 са загубили живота си само в Буча.
"Ако украинците спрат да се бият, много хора ще умрат. Ако обаче руснаците спрат да се бият, войната ще свърши и те ще се приберат у дома", заяви в заключение Гуменюк, като благодари на българите за подкрепата на украинската кауза във войната.
Още: Путин и Лукашенко са отвели хиляди украински деца в Беларус за "превъзпитание"