Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напълно унищожен, но превзет: Защо Мариупол е толкова важен за Русия?

24 март 2022, 02:00 часа • 26781 прочитания

Мариупол е най-тежко бомбардираният и вече почти напълно заличен от лицето на земята украински град месец след началото на войната в Украйна. Снимките на ранени и убити деца, осеяните с трупове на цивилни улици, масовите гробове за жертвите се превърнаха в символ на мъченичеството на Украйна, изправена пред агресията на Кремъл.

Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа

Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини

Упоритостта, с която Москва иска да превземе пристанищния град на Азовско море, говори колко стратегически важен е той за Русия, посочва Би Би Си, цитирана от 24 часа. От британската медия изтъкват четири основни причини за залога, който Мариупол представлява за Русия.

Сухопътен коридор между Донбас и Крим

Географски градът заема само една малка част от картата, но сега упорито стои пред руските сили, пристигнали от Кримския полуостров. Те атакуват на североизток, за да се обединят със своите подразделения и сепаратистите в района на Донбас в Източна Украйна. Според военни експерти превземането на Мариупол е ключово за целите на руската инвазия. Когато Русия приключи успешно тази битка, тя ще си е осигурила сухопътен мост с Крим и ще гледа на това като на най-големия стратегически успех, обясняват те.

Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат

Още: Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим

Ако пристанището бъде превзето, Москва ще получи пълен контрол върху над 80% от украинския черноморски бряг, откъсвайки по този начин страната от морската търговия и поставяйки я в изолация от света. Яростната съпротива на украинците обаче принуди Русия да съсредоточи големи сили в района. Невъзможността да бъде бързо превзет градът накара руското командване да пристъпи към тактика на средновековна обсада във версия от XXI век, коментира британската медия.

Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.

Настъпващите войски засипаха Мариупол с артилерия и ракети, сривайки 90% от града. Беше прекъснат достъпът до електричество, отопление, прясна вода, храна и лекарства – така умишлено бе предизвикана хуманитарна катастрофа, като Москва обвини Украйна заради отказа градът да се предаде в 5 часа в понеделник. Киев пък отвърна, че Русия опитва да превземе Мариупол, като го обрича на глад. За да постигне целта си, руската армия засилва все повече бомбардировките, като не прави разлика между въоръжените защитници и останалите все още в града около 100 000 беззащитни цивилни. Превземе ли го, Русия ще може да пренасочи около 6000 войници към други стратегически направления - на североизток за засилване на редовните военни части, които воюват заедно със сепаратистите в Донбас; на запад към Одеса – последното голямо украинско селище на Черно море и на северозапад към Днипро.

Задушаване на украинската икономика

Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?

Още: Животът след руски плен: Всяко подрънкване на ключове ми напомня как за нас идваха мъчителите ни

Мариупол дълго време бе стратегически важно търговско пристанище на Азовско море, което чрез Керченския проток е свързано с Черно море. Оттам минава огромна част от украинския износ на желязо и стомана. През него се изнасят и основните количества царевица и въглища към Близкия изток и към други пазари.

В продължение на 8 години, откакто Москва анексира Крим през 2014 г., градът бе притиснат между руските сили на полуострова и прокремълските сепаратисти в самопровъзгласилите се републики Донецк и Луганск. Загубата на Мариупол ще е огромен удар по това, което е останало от украинската икономика.

Възможност за пропаганда

Украинци се готвят да се евакуират от Мариупол. Мариупол е дом на украинските милиции, известни като бригада “Азов”. Тя включва крайнодесни националисти. Именно с тях Путин оправдаваше началото на операцията “за денацификация на Украйна”. Макар бойците от това подразделение да представляват малка част от украинците, които се бият в района, това ще е много удобна възможност за пропаганда, чрез която Москва ще опита да убеди собственото си население, че войските ѝ са изпратени, за да прочистят Украйна от неонацистите. В случай че успее да залови живи достатъчен брой от членовете на бригада “Азов”, Кремъл се очаква да организира парад на пленниците, за да дискредитира Украйна и правителството ѝ.

Голямо морално отражение

Завземането на Мариупол ще е с голямо психологическо отражение и за двете воюващи страни. Кремъл ще може да покаже чрез медиите под негов контрол, че напредва и постига успехи на бойното поле. За президента Владимир Путин, за когото очевидно тази война е много лична, това ще има и историческо значение. Той гледа на украинското черноморско крайбрежие като на Новорусия – руска земя от времето на империята през XVIII век. Господарят на Кремъл иска да вдъхне живот на тази концепция, да “освободи руснаците от тиранията на прозападното правителство в Киев”, а в момента, изглежда, Мариупол е основната пречка за постигането на тази мечта.

За украинците загубата на града ще е болезнен удар – не само военно и икономически – но и за психиката на хората, които се бият, защитавайки страната си. Мариупол ще е първото голямо населено място след Херсон, което би паднало в ръцете на руснаците, при това неговото стратегическо значение е несравнимо. Градът все още се отбранява стоически, но цената, която плаща, е жестока. Той лежи в развалини като Грозни и Алепо, също превърнати в мъртва зона от руските ракети. Посланието към другите съпротивляващи се градове е ясно – ако упорствате като Мариупол, ви очаква същата участ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес