Преобладаващата част от убийствата на журналисти по света остават ненаказани, съобщи агенцията на ООН.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
"Безнаказаността за убийства на журналисти остава неприемливо висока - 86%", заяви ЮНЕСКО - културната организация на ООН, в чийто ресор влизат въпросите на медиите.
ЮНЕСКО призова за "всички необходими мерки, за да се гарантира, че престъпленията, извършени срещу журналисти, се разследват правилно, а извършителите им се идентифицират и осъждат".
Организацията нарече глобалния процент на безнаказаност за убийства на журналисти "шокиращо висок" в доклад, който съвпада с Международния ден за прекратяване на безнаказаността за престъпления срещу журналисти - инициатива, подкрепена от ООН.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле заяви в изявление, че "свободата на изразяване не може да бъде защитена, докато има такъв зашеметяващ брой неразрешени случаи". Тя добави, че безнаказаността има "смразяващ ефект върху разследващата журналистика".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Макар че ЮНЕСКО приветства спада на процента на безнаказаност с 9 процентни пункта през последното десетилетие, тя заяви, че това е недостатъчно, за да се спре процесът, определен като възходяща "спирала на насилието".
През 2020 г. и 2021 г. - периода, обхванат от доклада, от 117 журналисти, убити заради работата си, 91 са убити в извънработно време.
"Няколко от тях са били убити пред очите на членове на семейството, включително децата им", се казва в доклада, цитиран от БГНЕС.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
ЮНЕСКО заяви, че работи с държавите членки за разработване и прилагане на национални медийни закони и политики. Организацията е започнала обучение на съдии, прокурори и служители на силите за сигурност, "за да гарантират спазването на правата на журналистите и това, че нападенията срещу тях се разследват и преследват с цялата сила на законите".
ОЩЕ: Френски журналист загина при обстрел в Донбас