Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 50 световни лидери ще говорят за глобалното затопляне през днешния ден

02 ноември 2021, 07:00 часа • 2134 прочитания

Повече от 50 държавни и правителствени ръководители ще представят визията си за справяне с глобалното затопляне във вторник по време на втория и последен ден от 26-ата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата COP26 в Глазгоу.

Според програмата сутринта изказвания ще направят принцът на Монако Албер II, президентът на Сърбия Александър Вучич, президентът на Киргизстан Садир Джапаров, президентът на Аржентина Алберто Фернандес, министър-председателят на Дания Мете Фредериксен, президентът на Колумбия Иван Дуке, и президента на Армения - Армен Саркисян. В заключителната част на срещата на върха думата ще бъде дадена и на президента на Финландия Саули Нинесто и министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович.

Преговарящите по климата национални делегации ще работят в Глазгоу до 12 ноември – на този ден се очаква публикуването на окончателните документи на конференцията.

Дневният ред на срещата не прави впечатление на активистите за климата, които започнаха мащабни, но мирни протести по улиците на Глазгоу много преди конференцията. Шведската студентка Грета Тунберг, която пристигна в Шотландия в неделя и се превърна в икона на протестите срещу климата през последните години, взе активно участие в тях и говори със своите поддръжници в понеделник, заявявайки, че политиците по принцип не са в състояние да се справят с проблема с изменението на климата на Земята и постигането на решителна промяна.

Конференцията ще продължи до 12 ноември, а основният й компонент след приключването на политическите изявления ще бъдат интензивни преговори между експерти от различни страни и събития в кулоарите на COP26. В най-големия град в Шотландия страните по конвенцията след няколко неуспешни опита отново ще се опитат да се споразумеят за правилата за прилагане на Парижкото споразумение. Освен това участниците в конференцията обсъждат планове за адаптиране към последиците от изменението на климата, които вече не могат да бъдат предотвратени, пише БГНЕС.

Списание Nature публикува анкета, според която около 60% от представителите на Междуправителствената група на ООН по изменението на климата признаха, че не вярват в успешното приключване на преговорите за климата в Глазгоу и пълното изпълнение на разработените споразумения.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес