"Трябва да спазваме човешките права, но едновременно с това да запазим чувството за сигурност на гръцките граждани и държавата", заяви заместник-министърът по миграционната политика Йоргос Кумуцакос. В рамките на четири месеца броят на пристигналите в Гърция мигранти се е увеличил с 200 % и сега ситуацията може да бъде описана като мини-криза, съобщава МИА, цитирана от БГНЕС.
Новото правителство се сблъсква със следната ситуация: затворена система на бежанската вълна заради затворен на север балкански маршрут и отворена източна граница. Приемните центрове са препълнени - 100 % в Мория, 500 % повече на остров Самос. Подобно е положението и в останалите центрове, особено на островите.
Предизвикателство за управляващите в Гърция е да се прилага изцяло споразумението между ЕС и Турция, да се увеличи броят на върнатите нелегални мигранти, а Турция да изкорени трафикантската мрежа.
В рамките на договора между ЕС и Турция има хиляди неразгледани молби за предоставяне на убежище и нулева възвращаемост.
Според председателя на швейцарската фондация „Андан”, престоят на бежанец в приемен център продължава средно 17 години, но това не е нормален живот, а вегетиране без бъдеще.
Необходими са нови форми на сътрудничество, за да се превърне глобалната бежанска криза в трайна възможност за развитие. Предложението на фондацията е свързано с концепцията за градове за бежанци, което може да бъде дългосрочно решение.
Не трябва да се забравя, че много градове и държави по света са създадени от бежанци, като Америка и Канада, например, напомнят от фондацията.