Повече от 160 бивши и настоящи държавни глави, министри, парламентаристи и адвокати подписаха писмо до британските власти в защита на основателя на „Уикилийкс“ Джулиан Асандж.
Още: Зеленски: Позицията ни е непроменена, временно окупираните територии са наши
Още: 4,3 по Рихтер: Ново земетресение разтърси Западна Турция
„Призоваваме ви да действате в съответствие с националното и международното право, правата на човека и върховенството на закона, като прекратите текущите изслушвания за екстрадиция и предоставите на г-н Асандж свободата, която той отдавна трябваше да получи - свобода от изтезания, произволно задържане и затвор, както и от политическо преследване", се казва в текста на писмото на разположение на РИА Новости.
Посланието е адресирано до британския премиер, министъра на правосъдието, министрите на външните и вътрешните работи Борис Джонсън, Робърт Бакланд, Доминик Рааб и Прити Пател.
Писмото предоставя аргументи в полза на твърденията, че Асандж ще бъде изправен пред несправедлив процес в Съединените щати, че е преследван по политически причини и че, ако бъде екстрадиран, може да бъде измъчван в САЩ. Авторите на писмото посочват и нарушения на различни човешки права в случая с основателя на „Уиклийкс“.
Още: Наистина ли е зле положението: Вълна от фалити в Германия. Защо?
Още: След земетресенията: Предстои ли още по-голяма катастрофа? Анализ
Сред подписалите писмото са бившият испански премиер Хосе Сапатеро, настоящият президент на Аржентина Алберто Фернандес, бившият президент на Бразилия Луис Лула да Силва и бившият австралийски премиер Кевин Ръд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Виталий Кличко: Може да се наложи временно да се откажем от територии
Още: Сбогом, ЕС? Сърбия официално празнува 9 май заедно с Русия
Асандж, обвинен в сексуален тормоз и изнасилване в Швеция през 2010 г., се укрива от юни 2012 г. в еквадорското посолство в Лондон, страхувайки се от екстрадиция. Сутринта на 11 април 2019 г. той беше задържан по искане на САЩ. Лондонски съд го призна за виновен за нарушаване на условията за гаранция и го осъди на 11 месеца затвор. Изслушването за екстрадиция започна на 2 май 2019 г. Малко след това американските власти обявиха, че са повдигнали нови обвинения срещу Асандж за 17 нарушения на законите за шпионаж и разкриване на секретна информация. Ако бъде екстрадиран в САЩ, Асанж може да получи до 175 години затвор.