Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На Вучич не му е до сръбското малцинство в Косово: Как ще гласуват сърбите там?

07 февруари 2025, 11:45 часа • 341 прочитания

За първи път Белград не призовава косовските сърби да бойкотират изборите. Въпреки много силния натиск през последните месеци, има малка надежда, че гласът им най-накрая може да има значение и че ще надделее подобие на плурализъм. Макар и никой да не храни големи илюзии. „За нас, които живеем тук, тези избори са важни. Искам да остана в Косово, където съм родена. За мен е важно да има някой, който ще се бори за нас“, каза Босилка, жителка на Грачаница, цитирана от радио „Свободна Европа“.

Контролът на Белград и натискът върху местната общност

През последните 10 години Сръбската листа (най-голямата партия на косовските сърби) винаги е печелила десетте места, запазени по Конституция за сръбското малцинство в Косово. Тази партия, контролирана от Белград, упражняваше реална власт над общността, като не се колебаеше да оказва натиск върху избирателите с всякакви средства, заплашвайки ги със загуба на работата или социалните помощи от Сърбия.

Още: Трагедията в Нови Сад и гневът на улицата: Защо протестите в Сърбия не стихват? Ивайло Динев пред Actualno (ВИДЕО)

От края на 2022 г. сърбите, свързани с белградското правителство, бойкотират косовските институции, за да осъдят натиска, оказван от правителството на Албин Курти, и тези депутати вече заседават в парламента само веднъж на шест месеца, за да не загубят мандатите и заплатите си. През декември Централната избирателна комисия (ЦИК) на Косово се произнесе срещу утвърждаването на кандидатурите на „Листа Сръбска“, като се позова на факта, че партията не признава държавата Косово. По-късно тя отмени решението си под международен натиск. Срещу Сръбска листа се изправят листите „За свобода, справедливост и оцеляване“, водена от Ненад Рашич, настоящ министър за общностите и връщането в правителството на Албин Курти, „Сръбска демокрация“, Партията на сърбите в Косово, „Гражданска инициатива“ и „Народна правда“.

Неравна битка

Според Милица Андрич Ракич, ръководител на „Нова социална инициатива“, неправителствена организация от Митровица, която работи за сближаване на различните общности, тези избори изглежда се провеждат в малко по-свободна атмосфера: самият факт, че се състезават 6 политически сили, е добър показател за завръщане към плурализма, смята тя. „Конкуренцията обаче все още е неравна. От една страна, Сръбската листа разполага с ресурси от Белград, а Партията за свобода, справедливост и оцеляване - с финансиране от косовското Министерство за общностите и връщането на Косово, докато от друга страна, има четири партии, които не са свързани с нито една от институционалните системи. Тъй като сръбската общност е много слаба, тя е податлива на клиентелизъм, който поставя в изгодна позиция партиите, разполагащи с ресурси“, отбеляза тя. Тази загриженост се потвърждава от Александър Арсениевич, лидер на Сръбска демократична партия, който провежда кампания от врата на врата със своите кандидати поради липса на финансиране. „Ще бъде чудо, ако успеем да спечелим едно място, защото битката е толкова неравна срещу двамата ни основни съперници - Сръбската листа и партията на Ненад Рашич, които злоупотребяват със средствата, предоставени от Белград и Прищина. Ненад Рашич има подкрепата и на ГИС (германската агенция за сътрудничество)“, настоя той.

Още: Вучич: Нуждаем се от сръбско правителство, не ни трябват управления наложени отвън (ВИДЕО)

Сръбското население в Косово за първи път е в толкова трудна ситуация

Сръбските граждани са наясно, че политиката на бойкот се е провалила. Сега, когато през 2024 г. в Косово бяха демонтирани почти всички институции на Република Сърбия, с изключение на сферите на здравеопазването и образованието, а административният живот се е преместил в Сърбия, Рашка, Враня, Тутин и Нови Пазар, което прави ежедневието на сърбите още по-трудно, дали те наистина ще имат мотивация да отидат до урните? „Сръбските граждани са наясно, че политиката на бойкот се е провалила“, подчерта Миодраг Маринкович от Центъра за позитивни социални действия (CADA). Според него поради това много членове на общността ще изберат да отидат до урните за първи път, което го кара да се надява на рекордна избирателна активност. Всъщност институциите на Косово сега са единствените, които теоретично могат да дадат възможност на сърбите да защитят правата си.

Още: Сърбия се е стопила с над половин милион души за 12 години

„Тези избори са жизненоважни, защото сръбското население никога не е било в толкова трудна ситуация след края на войната“, посочи Милия Бишевац от „Сръбско народно движение“. „Няма други възможности освен сътрудничество. Въпросът не е дали ни харесва или не, то е необходимост за всички, които искат да живеят в Косово“, твърди Ненад Рашич. Затруднен от протестната вълна, която разтърсва Сърбия вече повече от три месеца, режимът на Александър Вучич изглежда не се интересува от тези избори в Косово.

Още: Под гръмки овации студентите започнаха похода си към Нови Сад

Още: Руски експерт: Сърбия постепенно се отдалечава от Русия, но Косово е тежък проблем за Белград

Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес