Почти 200 дни след началото на пълномащабната война на Русия в Украйна водещи световни дипломати, политици, икономисти и политолози се събраха в Киев на дискретно и строго охранявано събитие.
В конферентната зала в мазето на хотел в центъра на Киев украинското ръководство и високопоставени служители от САЩ, Великобритания, Латвия, Полша и Германия прекараха два дни в обсъждане на това какво предстои за Украйна, Русия и целия европейски континент на фона на продължаващата агресия на Кремъл.
По време на 17-ата годишна конференция "Ялтенска европейска стратегия" (YES), която се проведе на 9-10 септември, украинското ръководство даде да се разбере, че Киев няма да се съгласи на никакви териториални отстъпки и постигането на мир може да бъде възможно само чрез украинска победа на бойното поле. Това предава Kyiv Independent, разкривайки детайли от тайно проведеното събитие.
Бързата контраофанзива на Украйна в Харковска област, която се водеше по същото време, когато се провеждаше конференцията, направи посланието на международната общност още по-силно.
Първоначално провеждана в Ялта на п-в Крим, окупиран от Русия през 2014 г., конференцията, организирана от олигарха Виктор Пинчук, е най-престижната политическа среща в Украйна от 2004 г. насам.
В събитието, подготвяно в тайна поради потенциални руски атаки срещу столицата, участваха редица високопоставени лектори - от бившия главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмидт до историка Тимоти Снайдър, бившия полски президент Александър Квашневски и бившия върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа Уесли Кларк. Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и заместник-държавният секретар по политическите въпроси Виктория Нюланд се включиха в конференцията онлайн.
"Преговорите сега са само за пълното възстановяване на териториалната цялост в рамките на международно признатите граници на Украйна от 1991 г.", заяви министърът на отбраната Олексий Резников. В ранните етапи на тоталната война Резников, като част от украинската делегация, пътува три пъти до Беларус и веднъж до Турция, за да преговаря с Русия. Оттогава посланието на Киев към Москва се е променило.
"(Тогава) казахме на руснаците, че за да продължим преговорите, трябва да се оттеглят до демаркационната линия отпреди 24 февруари. Тогава това все още беше възможно", каза Резников. "Сега те са преминали точката, от която няма връщане назад", добави той.
Спечелване на войната
Президентът на Украйна Володимир Зеленски пръв излезе на сцената на 9 септември. Придружен от полския министър-председател Матеуш Моравецки и латвийския президент Егилс Левитс, той заяви, че има "три основни условия за постигане на мир - оръжия, боеприпаси, финанси". Добави още, че "подкрепата за Украйна във войната трябва да бъде запазена".
Моравецки повтори изявлението на Зеленски, като заяви, че е в интерес на Европа да подкрепи Украйна и да помогне на Киев да спечели войната. "Украйна се бори за вашата и нашата свобода", каза полският премиер. "Това трябва да бъде разбрано и от нашите италиански приятели, и от германските партньори, и от французите, и от останалите. Те са на малко по-различно мнение от нас".
Моравецки заяви, че не бива да има забавяне на доставките на оръжие за Украйна. Победата на Владимир Путин, по думите му, ще означава "нова война в скоро време".
На друг панел от конференцията украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба заяви, че най-съществената надпревара сега е логистиката, като посочи, че Украйна успешно провежда контраофанзива в Харковска област благодарение на навременните доставки на западни оръжия. "Украйна ще спре само ако доставките от партньорите се забавят или спрат", каза Кулеба. "Ключовото тук е графикът на доставките на оръжия".
Германският министър на външните работи Аналена Баербок, която излезе на сцената заедно с Кулеба, заяви, че Европа трябва да бъде единна в подкрепата си за Украйна. "Ние можем да спечелим тази война", каза тя. По-късно министърът обеща на Украйна повече системи за противовъздушна отбрана и оборудване за разминиране.
ОЩЕ: Военният министър на Германия отхвърли украинските призиви за доставка на танкове
Подобно схващане сподели и съветникът по националната сигурност на Съединените щати Джейк Съливан, който се включи в конференцията чрез Zoom. "Основният интерес на САЩ в тази война е да помогнат за възстановяването на териториалната цялост на Украйна, било то чрез преговори или на бойното поле", заяви той. Добави, че Украйна има право да определя задачите си по отношение на окупираните от Русия територии, включително и тези, окупирани през 2014 г.
Европейска сигурност
Гостуващите официални лица се съгласиха, че макар Европа да демонстрира единство, Русия ще продължи да се опитва да сее недоволство в целия континент, за да намали подкрепата за Украйна. Според присъстващите един от начините, по които Москва ще направи това, е да използва газа като оръжие - нещо, което тя вече направи с внезапното спиране на газопровода "Северен поток 1" в началото на септември. Всички признаха, че Европа не може да позволи това да се случи.
"Определено сме били на грешен път, иначе нямаше да плащаме толкова висока цена за зависимостта си от газ", каза Баербок. "Никога не е имало евтин газ, цената за този "евтин газ" беше ситуацията в Украйна".
Бербок допълни, че в дългосрочен план Германия трябва да стане "зелена". В краткосрочен - Берлин планира да замени руския газ - който през 2021 г. съставляваше почти 50% от доставките на синьо гориво за страната - като използва въглища и инвестира в проекти в Магреб (б.а. - района в Северозападна Африка). Аналена Бербок заяви, че Германия настоява за свързване на Северозападна Африка с европейската енергийна мрежа чрез изграждане на мрежа през Испания и Франция.
Според латвийския президент Егилс Левитс енергийният въпрос е част от сигурността на Европа и трябва да бъде разгледан по съответния начин.
Левитс заяви, че докато Европейската комисия трябва да помогне на тези, които страдат най-много от високите цени на енергията, европейците трябва да са готови да поемат удара, за да запазят демокрацията в Украйна и в Европа като цяло.