Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МЗ на Украйна: Смъртта на детето не е свързана с БЦЖ ваксината

03 март 2018, 09:32 часа • 2933 прочитания

Регионалната група за оперативно реагиране във връзка с неблагоприятно събития след имунизация е представила резултатите за смъртта на дете в Сумска област. Изводите потвърждават, че смъртта на детето не е свързана с ваксината срещу туберкулоза.

В заключението на групата е отбелязано:

1. Научно е доказано, че развитието (диагнозата, която не може да разгласим заради лекарската тайна) по никакъв начин не е свързана с имунизацията.

2. В същия ден, в същата болница, от същия флакон са ваксинирани още 10 деца. При всички тях няма оплаквания.

Това пише в официално съобщение на министерството на здравепазването на Украйна във връзка със смъртния случай, настъпил скоро след ваксиниране с българска БЦЖ ваксина.

В тази връзка Държавната служба трябва да отзове разпореждането си за временна забрана на ваксината от серия №297, казват още от министерството.

От ведомството привеждат данни, че всяка година в Украйна има около 3000 смъртни случая на деца по различни причини (през 2016 - 2955, през 2017 - 2766).

Важно е да се отбележи, че ваксината БЦЖ серия №297 е била доставена в Украйна през спетември 2017 година. До февруари 2018 година са използвани 59131 дози, в Сумска област - 6874 дози.

Министерството на здравеопазването изразява своите съболезнования на семейството, загубило дете. Всяка смърт на дете е трагедия, която трябва да се разследва щателно.

Какво се случи

Припомняме, че на 1 март държавната служба по лекарствените средства и контрол над наркотичните вещества на Украйна е забранила временно българската ваксина срещу туберкулоза (БЦЖ). Документът е публикуван на официалния сайт на службата. Причината за спирането е съобщение от Белополската районна болница (Сумска област) за смърт на бебе след имунизация. Била е поставена ваксина БЦЖ VACCINE FREEZE-DRIED серия 297, произведена от българската компания BB-NCIPD Ltd. (известна още като Булбио.) Медиците свидетелстват, че бебето се е родило напълно здраво.

След ваксинацията за живота му са се борили седем медици, но реанимационните действия са безрезултатни. Завеждащият болничното АГ отделение разказва, че в деня на БЦЖ инжекцията детето се е чувствало добре, затова му е поставена туберкулозната ваксина съгласно имунизационния календар.

"На детето е поставена ваксина БЦЖ след преглед от лекар-неонатолог. Детето беше здраво, всичко беше наред. Лекарят го прегледа, направиха БЦЖ", разказва Нина Савицкия. По думите ѝ, след поставянето на инжекцията състоянието на детето не се е променило, но вечерта – 9 часа по-късно, бебето изведнъж заплакало и престанало да диша."

Детето не е имало дихателни проблеми, то е било прегледано от неонатолог в деня на ваксинирането. Не мога да кажа какво се е случило. Синдром на внезапната детска смърт", предполага лекарят. Лекарите са убедени, че смъртта на детето не е свързана с ваксината. По думите им тя е била съхранявана съгласно изискванията. "С една ампула бяха ваксинирани 10 деца в този ден. Всички са здрави. Това е смърт на дете в пълно здраве. Така се случи", каза за изданието tsn.ua главният лекар на Белополската болница Татяна Белоус.

История на изследвания за БЦЖ

Припомняме, че през 2017 година стана известно, че БЦЖ ваксината прави бактерията на туберкулозата неразпознаваема за имунната система и недосегаема за антибиотиците. Омаломощеният жив бацил, който се вкарва в организма чрез БЦЖ ваксината, преминава в L-форма - така не просто е безполезен, защото не създава имунитет, а и е неразпознаваем за имунната система. Това гласи проучване на на доц. д-р Надя Маркова от Института по микробиология на БАН, публикувано в US National Library of Medicine National Institutes of Health от октомври 2016 г., но у нас вижда бял свят благодарение на публикуването му в списание "Осем". С разработена от нея методика, доц. Маркова доказа, че бацилът на туберкулозата прибягва до структурна промяна, за да оцелява в екстремни условия – лишава се от клетъчната си стена и преминава в т.нар. L-форма, която все още не е достатъчно изследвана от учените. Предполага се, че може би тя има връзка с автоимунните заболявания и дори някои видове рак. Нещо повече: безстенната форма на ваксиналния бацил променя плацентарния микробиом и преминава от ваксинираните в детството майки в новородените.

Справка на Европейския център по превенция и контрол на заразните болести показва, че БЦЖ ваксината не се използва в Австрия, Белгия, Дания, Германия, Исландия, Италия, Холандия, Словакия, Испания и Швеция. За рискови групи от населението прием на БЦЖ се прилага в Кипър, Финландия, Франция, Кипър, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Норвегия, Португалия, Швеция и Великобритания. БЦЖ ваксината е задължителна в България, Чехия, Естония, Унгария, Ирландия, Полша, Румъния и Словения. Първите съмнения, свързани с това, че БЦЖ ваксината не пази от туберкулоза и не намалява разпространението ѝ, излизат в резултатите от най-мащабното 15-годишно индийско проучване, цитирано от Световната здравна организация (СЗО).

През май 2017 година българското Здравно министерство премахна от имунизационния календар БЦЖ реваксинацията и проба Манту за 17-годишните. Същевременно СЗО не препоръчва никакви реваксинации, тъй като са неефикасни и излагащи на допълнителен риск от нежелани реакции.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес