Подкрепата на магната-"тръмпист" Илон Мъск в полза на крайнодясната партия AfD ("Алтернатива за Германия") и обидите срещу британското правителство, както и кризата в Румъния след отмяната на резултатите от президентските избори, на които спечели проруски кандидат (на първи тур), предизвикват безпокойство в Европа. Сега не става въпрос само за Русия, пише колумбийското издание EL Pais.co. Намесата в европейските демократични процеси идва и от САЩ. Това предизвиква безпокойство в някои страни седмици преди общите избори в Германия, която е икономическият лидер и най-голямата страна в Европейския съюз.
Берлин, Лондон и Брюксел виждат заплаха не само в т. нар. "хибридна война" и позицията на руския диктатор, издирван за систематично отвличане на украински деца, Владимир Путин, но и в опита за дестабилизиране на предизборните кампании. Последният такъв случай са президентските избори в Румъния през ноември миналата година, които бяха спрени от Румънския конституционен съд поради дезинформация и манипулация в полза на крайнодесния и проруски кандидат Калин Джорджеску. Още: Мъск, Дуров и Зукърбърг в спор за свободата на словото, шефът на TED ги постави на място
Появи се и друга форма на намеса, не тайна и незаконна, а открита. Става дума за намесата на Илон Мъск, най-богатият човек в света, собственик на Tesla, SpaceX и социалната мрежа X, както и член (засега външен консултант) на новата администрация на Доналд Тръмп.
В Обединеното кралство атаките на Мъск срещу премиера Кийр Стармър се превърнаха в едно от най-големите предизвикателства за лейбъристкото правителство. Милиардерът атакува Стармър в социалните медии X с очевидно подстрекателни обвинения. В Германия канцлерът Олаф Шолц, също обект на критики от страна на американския магнат, призова да се "запази спокойствие" пред "небрежните изявления на американския милиардер".
"Само AfD може да спаси Германия", написа Мъск в социалната мрежа X на 19 декември, позовавайки се на акронима на крайно дясната партия "Алтернатива за Германия". След това той разви тази идея в статия, публикувана в консервативния всекидневник Welt am Sonntag: "Германия е в повратна точка. Нейното бъдеще е на ръба на икономически и културен колапс." Мъск изразява мнението си във връзка с различни събития. Няколко дни по-рано, когато Конституционният съд на Румъния отмени президентските избори, след като проруският кандидат Джорджеску спечели първия тур, Мъск написа: "Как може съдия да отмени избори, без да бъде смятан за диктатор?" Още: Financial Times: Мъск обмисля как да бъде свален британският премиер
Всичко това идва, когато Европа е изправена пред избори в няколко страни през 2025 г. В допълнение към германския законодателен орган и повторното провеждане на президентските избори в Румъния, избори ще се проведат в Полша и в други страни. Войната в Украйна навлиза в решаваща фаза. Популярността на крайнодесните партии нараства. Според социологически проучвания AfD ще се превърне в реална сила на изборите на 23 февруари - засега обаче на второ място и то с двойна разлика пред християндемократите.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер предупреди, че "външното влияние представлява опасност за нашата демокрация, било то скрито, както се случи наскоро на изборите в Румъния (руското влияние), или открито и очевидно, както сега е особено видимо в "X". Мъск отговори, като го нарече "антидемократичен тиранин". Още: Удри, бай Тръмпе, земи и нас!
В Германия Мъск осигури двойна подкрепа на крайната десница и техния кандидат за канцлер Алис Вайдел. Вайдел е обект на остри критики в собствената си страна, но се радва на подкрепата на най-богатия човек в света и приятел на бъдещия президент на САЩ. За това непрекъснато пише всекидневникът Die Welt и неделното му издание Welt am Sonntag, собственост на мощната медийна група Axel Springer. Само за няколко дни популярността на тази партия, чиито членове са носталгични по стария германски национализъм и която дори Марин льо Пен във Франция счита за твърде радикални, рязко нарасна.
"Алис Вайдел не може да повярва на късмета си с такава подкрепа на изборите", казва Торстен Бенер, директор на Института за глобална публична политика в Берлин. "Бих казал, че хората, които не са мислили да гласуват за AfD, сега ще го направят, гласувайки за нея, защото това са препоръките на Мъск, а публикуването им от медийната група Axel Springer беше важна подкрепа за AfD." Още: Земното кълбо не му стига: Къде и как Илон Мъск се меси в политиката?
Румънският случай
В членката на НАТО Румъния намесата доведе до политическа и конституционна криза. Тайните служби имат данни, че Русия води хибридна война онлайн, подобна на информационните войни, които е водила в съседни Молдова и Украйна, и също така злоупотребява с алгоритмите на платформата TikTok, която има повече от два милиарда потребители в световен мащаб. Именно тя изигра важна роля в промотирането на крайнодесния кандидат в страната. Още: Испания: Фашизмът може да се завърне, Мъск атакува институциите ни и разпалва омраза
"Румъния е много интересен пример за това колко уязвима може да бъде нашата демокрация", каза един от основните румънски анализатори Раду Магдин. Според него този случай показва необходимостта от приемане на по-добри и ясни закони за финансиране на партийни кампании в социалните мрежи и платено сътрудничество с блогъри с милиони абонати.
Сорин Йонита, служител на румънския аналитичен център Expert Forum, счита, че паралелът между намесата в изборите в Румъния и Германия "не е съвсем правилен". "Мъск е добре познат човек с ясен дневен ред. Прилича на луд каубой, но разбираме какво прави. В Румъния е съвсем различно", казва той. Според него в Румъния външното влияние разчита на вътрешни слабости благодарение на съществуването на "непрозрачни и некомпетентни" политици и институции. Още: Конспирации с изборна цел в Румъния: Свързана с Кремъл агенция наляла милиони, действа и у нас
Имаше намеса и в други държави, главно от Русия. Потенциалът на социалните медии да дестабилизират, манипулират и изкривяват изборните резултати става все по-ясен. Румъния обаче стана първата страна, която забави процеса и спря изборите преди втория тур. Високопоставен европейски служител заяви, че радикалният ход създава "опасен прецедент". Политологът Камил Унгуряну, счита, че "намесата на съда може да влоши ситуацията. Неговото решение вероятно е продиктувано и от страха на държавните служители да не загубят привилегированото си положение".
За Кремъл отмяната на изборните резултати в Румъния е повод да се обяви, че либералните демокрации не могат да приемат резултатите. "Сигурен съм, че повече или по-малко обективните наблюдатели виждат отлично какви игри се играят", каза руският външен министър Сергей Лавров. Ситуацията в Румъния е първият път, когато избори са отменени поради намеса на социалните медии. Още: Франция иска Европейската комисия да издърпа ушите на Мъск
Дебат в Германия
"Това, което се случи в Румъния, може да се случи във всяка европейска страна", предупреждава депутатът от Европейската народна партия Зигфрид Мурешан: "Целта на Русия е да насърчава екстремистки антиевропейски кандидати, за да дестабилизира ситуацията в страните-членки на ЕС и да попречи на работата на Европейския съюз като цяло. В миналото руснаците правеха това в по-малък мащаб. Сега виждаме ново ниво на тяхната работа."
Директорът на Института за глобална обществена политика Бенър счита, че в Германия обществената реакция не трябва да се ограничава до гняв към Мъск, а да приеме конкретни форми, например засилване на контрола върху социалната мрежа "X" или кампания за отказ от закупуване на автомобили Tesla. "Освен това", добавя той, "необходимо е да се намерят правилните аргументи по въпроси, които вълнуват избирателите, като социална нестабилност и икономическа криза". Това са въпросите, които крайната десница използва като аргументи. "Критиките към Илон Мъск не решават нито един проблем на германските избиратели", добавя Бенър. Още: Пътят към сферата на Кремъл: Мъск контактува постоянно с Путин
Дебатите в Германия се водят не само в политическата среда, но и в медиите. Разгорещени са дискусиите в редакциите на Die Welt и Welt am Sonntag, а главният редактор на Opinion Ева Мари Когел подаде оставка.
"Не мога да си спомня в историята на западните демокрации подобен случай на намеса в предизборната кампания на приятелска страна", каза Фридрих Мерц, кандидатът на християндемократите за канцлер на мястото на Шолц, пише още EL Pais.co.
В Обединеното кралство обаче атаките на Мъск се посрещат с одобрение от британската опозиция. Новият лидер на консерваторите Кеми Баденок одобри атаките на Мъск, призовавайки за разследване на минали престъпления. Тези правителства, в които тя вече е служила, отказаха да го направят. Лидерът на популистите Найджъл Фараж също хвали милиардера, подкрепен от обещанието за масивно финансиране за неговата партия Reform UK. Още: Илон Мъск има интерес към Ливърпул, баща му разясни защо (ВИДЕО)
Йонита, служител на румънския аналитичен център Expert Forum, счита, че събитията в страната му са сигнал за Европа. "Ако в Румъния някой е бил заинтересован от увеличаване на вътрешните разделения и обвинения на властите в некомпетентност, тогава в Германия залозите са десет пъти по-високи", казва той: "Ако Германия претърпи политически колапс, тогава цяла Европа ще пострада".
Превод: Ганчо Каменарски