Около 8,8% от работното време в световен мащаб е изгубено през 2020 година заради пандемията. Това е приблизително четири пъти повече от загубата по време на финансовата криза през 2009 г., но има "предварителни признаци“ за възстановяване. Това заяви в понеделник Международната организация на труда, цитирана от БГНЕС.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Загубите са еквивалентни на 255 милиона работни места на пълен работен ден и включват "безпрецедентни" 114 милиона работници, които се присъединиха към редиците на безработните и други, чието работно време е намалено поради ограниченията, се казва в съобщението. Тези огромни загуби доведоха до 8,3% спад на глобалните доходи от труд без да се вземат предвид мерките за подкрепа, еквивалентни на 3,7 трилиона долара или 4,4% от глобалния брутен вътрешен продукт“, цитира „Гардиън“ данните на организацията.
Гай Райдър - генерален директор на МОТ, заяви, че това е най-тежката криза в областта на труда от времето на Великата депресия през 30-те години на миналия век. Нейното въздействие е далеч по-голямо от това на световната финансова криза през 2009 г., подчерта той. Райдър каза, че е "особено обезпокоително“, че 71% от загубите на работни места или 81 милиона души, са под формата на бездействие.
"Тези хора просто отпаднаха от пазара на труда. Или не са в състояние да работят, може би поради пандемичните ограничения или социални задължения, или са се отказали да търсят работа “, добави той. Тази година и евентуално следващата ще бъдат загубени още часове.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
"Всички сценарии предвиждат загубите на работен час да продължат, с други думи финансовото и социално бедствие за милиони хора ще продължи през 2021 г. и след това“, каза Райдър. Данните на МОТ показват, че жените и по-младите работници са пострадали най-много от безработицата, а сред н най-силно засегнатите сектори са настаняването, хранителните услуги, търговията на дребно и производството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)