Световната здравна организация (СЗО) не може да бъде платформа за уреждане на политически сметки. Това заяви във вторник заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков по време на онлайн среща на членове на управляващата партия "Единна Русия" в Държавната дума, съобщава TACC.
"Ние сме против политизирането на всичко, свързано с разпространението на коронавирусa. Ние подкрепяме намирането на решения на проблемите, възникващи в редица държави, което би ни позволило да преминем към по-ефективно решение на проблемите, свързани с пандемията, да консолидираме ролята на СЗО, да предотвратим нейното отслабване и да се предотврати превръщането на СЗО в платформа за уреждане на политически сметки. За съжаление, тези три неща (...) се превърнаха в приоритети за политиката на САЩ и редица от най-близките им съюзници", каза той пред журналисти на ТАСС.
"СЗО не може да се (занимава) със съвсем различни цели от задачата за изграждане на най-ефективно международно сътрудничество в борбата срещу пандемията", подчерта заместник-министърът, предаде агенция Фокус.
Рябков отбеляза, че Русия тясно си сътрудничи с Китай и не вижда причина да не се доверява на „информацията и методите, които са били използвани и разпространени като информация на СЗО от китайските им колеги“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изпрати писмо до генералния директор на СЗО Тедрос Гебрейесъс, в което той даде на организацията 30 дни, за да гарантира прилагането на някои реформи в нея, за които Вашингтон настоява. В противен случай САЩ окончателно ще преустановят финансирането си за СЗО и ще преразгледат членството си в нея.
През последните седмици Тръмп многократно критикува работата на СЗО. В началото на месец май той заяви, че организацията е станала "марионетка на Китай" и не регистрира предполагаемите нарушения от властите в Пекин по отношение на разпространението на новия коронавирус.
По-рано стана ясно, че страните-членки на Световната здравна организация (СЗО) се споразумяха за провеждането на независимо проучване на първоначалния отговор на агенцията на ООН на пандемията от COVID-19 на фона на критиките от страна на САЩ за начина, по който тя се справя с вируса, предава AFP.
Страните, които участваха в годишната асамблея на СЗО заседаваха за първи път във виртуален формат и приеха резолюция с консенсус, в която призовават за "безпристрастна, независима и цялостна оценка" на международния отговор на кризата, включително на действията на СЗО и бързината, с която организацията е реагирала на нея.
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 19 май