Разпалването на протести след решението на Конституционния съд, отменящо правото на аборт при патология на плода, е недопустимо, заяви днес по време на пресконференция премиерът на Полша Матеуш Моравецки.
„Ситуацията, с която се сблъскваме на улицата, агресията, вандализмът, нападенията, нямат място. Ще им противодействаме решително. Това нарушава общественият ред и законите”, заяви той и напомни, че в страната епидемията продължава и съществува риск от неконтролируем ръст на заболеваемостта заради масовите събирания.
Според премиера, полското правителство трябва да се стреми да успокои ситуацията, тъй като настоящото положение и нападенията срещу светини и църкви са недопустими.
„Отхвърляме всякаква агресия в обществения живот”, заяви Муравецки и призова да се избягва разгаряне на напрежението,тъй като това може да доведе до необратими последици за обществото.
Премиерът подчерта, че „случаите на заплаха за живота или здравето на жените не са обект на това решение”. В него се говори за изключване на така наречените евгенични причини, а не случаи, при които има опасност за живота или здравето на майката. Той пое ангажимент да въведе пренатален тест за всички бременни и да оказва съдействие на всички жени и деца в затруднено положение.
През изминалата седмица хиляди излязоха на протести в градовете в Полша, несъгласни с почти пълната забрана за аборт в страната, припомня БГНЕС.
Протестиращите реагираха на решението на конституционния съд на Полша в четвъртък, че съществуващ закон, позволяващ аборта на деформирани плодове, е "несъвместим" с конституцията. Решението предизвика протест от страна на правозащитни групи в и извън дълбоко католическата държава с население от 38 милиона души.
Решението означава, че занапред абортите ще бъдат разрешени само в случаи на изнасилване, кръвосмешение или ако има заплаха за живота на жената.
В Полша вече има по-малко от 2000 законни аборта годишно и по-голямата част от тях се извършват поради деформирани плодове.
Но женските групи изчисляват, че всяка година до 200 000 процедури се извършват незаконно или в чужбина.
Демонстрациите продължиха въпреки правителствената забрана за публични събирания, наложена като част от широк спектър мерки, предназначени да спрат рекордния скок в случаите на коронавирус през последните дни.
Решението на Конституционния съд е в съответствие с това, което искаха полският римокатолически епископат и управляващата дясна партия Право и справедливост (ПиС).
Съдът е реформиран от правителството на ПиС и оттогава е обвиняван в наличието на много съдии в неговите редици, лоялни на партията.
Решението за аборта на полския съд предизвика незабавно осъждане от страна на Съвета на Европа - водещата организация за правата на човека на континента.
Нейният комисар по правата на човека Дуня Миятович го нарече "тъжен ден за правата на жените".
Правозащитни групи, включително Amnesty International и Human Rights Watch също атакуват решението.