Проевропейското ръководство на Молдова предприе стъпки за противодействие на руското влияние в предстоящия референдум за присъединяване към ЕС, съобщава Euronews. Според проучванията, мнозинството от молдовци искат страната да стане част от ЕС, но има и противоположни мнения.
Още: Путин с финансова маневра, за да завладее икономически част от Молдова
Създаден е Център за стратегическа комуникация, който ще действа срещу кампании за дезинформация и опити за манипулация и подкупване на избиратели. ЕС смята, че Русия налива пари в Молдова, за да купува гласове. „Начините за изпращане на пари са много оригинални. Имаше всичко – от пренасяне на пари в брой малко над позволеното от закона ограничение до 10 000 евро – пари, които не трябва да се декларират, когато се пренасят през границата. Съответно имаше полети с много такива куриери“, казва Янис Мазейкс, посланик на ЕС в Молдова.
За кога е планиран референдумът?
Референдумът е планиран за октомври. Проучванията показват, че мнозинството от молдовците искат да станат членове на ЕС, но има и други мнения. Освен това има опасения, че Русия ще се опита да повлияе на изборите.
„С две ръце „за“! Нека нашата Молдова процъфтява в ЕС. Точно както направиха Латвия и други страни от бившия Съветски съюз,“ част от мненията са „за“. „Ние сме различни от страните в Европейския съюз. Ще бъде трудно да се пригодим и напълно да преустроим нашата страна. Не го смятам за най-добрия вариант“, други смятат, че това не е добре за страната.
Прозападният президент на Молдова Мая Санду се кандидатира за преизбиране през есента. Нейните съюзници се опасяват, че Русия ще се опита да повлияе върху изборите. Москва е против присъединяването на своя сателит от съветската епоха към Евросъюза, но отхвърля обвиненията за политическа намеса.
Още: Организирал избори в Приднестровието: Молдова гони руски дипломат