Молдова иска 450 милиона евро от ЕС заради енергийната криза и Путин

10 ноември 2022, 10:37 часа • 1176 | прочитания

Премиерът на Молдова Наталия Гаврилица планира да поиска от съюзническите страни от ЕС 450 милиона евро на фона на "много реалната възможност" руският "Газпром" да намали доставките на газ тази зима. Това съобщава брюкселското издание "Политико".

Още: Русия атакува Харков, има пострадали (ВИДЕО)

Още: САЩ възстановяват доставките на ключово за Украйна оръжие (ВИДЕО)

Призивът на Гаврилица за спешни средства е породено от поведението на Русия, като според нея Путин иска да използва това свое енергийно оръжие с цел да подкопае доверието в правителството. Кабинетът на Гаврилица се стреми да постави Кишинев на проевропейска траектория.

ОЩЕ: С подставена политическа партия: Москва планира свалянето на властта в Молдова

"Най-лошият сценарий е, че се случва пълно прекъсване", каза Гаврилица в интервю за "Политико" и добави, че това ще създаде „компромис между прекъсванията (на потребителите) и прекъсванията на тока“. Тя изрази опасения, че няма да могат да си позволят тази цена.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 14.03.25 - Какви са сценариите за мир в Украйна?

Още: Португалският президент определи дата за парламентарните избори

Съседката и на Украйна, и на Русия страда от тежка енергийна криза, при която сметките за комунални услуги скочиха десетократно за една година. На този фон отношенията между Москва и Кишинев се влошиха, след като проевропейското правителство на Гаврилица изрази категорична позиция срещу нахлуването в Украйна.

Исторически погледнато Молдова е напълно зависима от руския газ. Миналия месец "Газпром" намали доставките за страната с 30% и заплаши с пълно прекъсване "по всяко време". Според анализатори става въпрос за елементарно изнудване.

В допълнение на това 90% от електроснабдяването на страната внезапно намаля, тъй като друг от основните доставчици на енергия за Молдова, а именно Украйна спря да изнася електроенергия през октомври, отчасти поради руските атаки срещу критичната му инфраструктура. На този фон Приднестровието, откъдето идваше над две трети от електроенергията на страната, прекъсна износа миналата седмица.

Енергийната криза принуди Молдова да купува електроенергия на четири пъти по-висока цена от предишната цена на европейския спот пазар, каза Гаврилица и добави, че сега ще поиска от европейските партньори на Молдова 450 милиона евро помощ за тази зима на срещата на високо равнище за солидарност, организирана от Франция на 21 ноември.

Още: Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Номинация от румънски университет - излизал от шаблона, не бил класически тип политик, пледирал за мир

Още: Градушка отне човешки живот

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес