Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли отделни страни от НАТО да изпратят войски в Украйна?

08 юни 2023, 01:51 часа • 9097 прочитания

Група страни от НАТО може да поискат да разположат войски в Украйна, в случай че от Алианса не предоставят осезаеми гаранции за сигурност на Киев на срещата на върха на съюзите във Вилнюс. Това каза бившият генерален секретар на НАТО Андерс фог Расмусен, цитиран от Guardian.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Расмусен, който действа като официален съветник на украинския президент Володимир Зеленски относно мястото на Украйна в бъдещата европейска сигурност, обиколи Европа и Вашингтон, за да получи представа за променящите се настроения преди началото на критичната среща на върха на 11 юли. Той също така предупреди, че дори група държави да предоставят на Киев гаранции за сигурност, други няма да позволят въпросът за бъдещото членство на Украйна в НАТО да остане извън дневния ред във Вилнюс.

Ирански прочит: Зеленски е дълбоко обиден на НАТО и поставя ултиматум

Той направи изявленията си в момент, когато настоящият ръководител на НАТО Йенс Столтенберг каза, че въпросът за гаранциите за сигурност ще бъде на дневен ред във Вилнюс, но припомни, че НАТО – съгласно член 5 от Вашингтонския договор, предоставя пълноценни гаранции за сигурност само на пълноправните членове. „Разглеждаме набор от опции, за да сигнализираме, че Украйна напредва в отношенията си с НАТО“, каза посланикът на САЩ в НАТО Джулиан Смит.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

„Ако НАТО не може да постигне съгласие за ясен път напред за Украйна, има ясна възможност някои държави поотделно да предприемат действия. Знаем, че Полша е много ангажирана с предоставянето на конкретна помощ на Украйна. И не бих изключил възможността Варшава да се ангажира още по-силно и да бъде последвана от балтийските държави, като е възможно да стане въпрос и за разполагане на войски на място“, каза Расмусен.

НАТО едва ли ще предложи на Украйна бързо членство, има друг план

„Мисля, че поляците сериозно биха обмислили да влязат и да съберат коалиция на желаещите, ако Украйна не получи нищо във Вилнюс. Не трябва да подценяваме полските чувства, поляците смятат, че твърде дълго Западна Европа не се е вслушвала в техните предупреждения срещу истинския руски манталитет“, допълни бившият генерален секретар, който е датчанин по националност. Той каза още, че би било напълно законно Украйна да потърси такава военна помощ.

Неговото предположение, че някои държави може да смятат залога за достатъчно голям, за да използват собствените си войски, може да се разглежда като предупреждение към останалите страни, че рисковете, включително заплахата за единството на НАТО, не идват само ако на Украйна бъде осигурен бърз път към Алианса в лицето на членство или мощни гаранции за сигурност. Германия, например, остава предпазлива, страхувайки се, че може да провокира Русия.

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Financial Times: САЩ не искат Украйна да получи "пътна карта" за НАТО

Расмусен каза, че е наложително Украйна да получи писмени гаранции за сигурност, за предпочитане преди срещата на върха, но извън рамките на НАТО. Те трябва да обхващат споделяне на разузнавателна информация, съвместно обучение в Украйна, подобрено производство на боеприпаси, оперативна съвместимост с НАТО и доставка на оръжие, достатъчно да възпре Русия от по-нататъшна атака. Той каза, че „след бавен старт зад тези идеи сега се натрупва инерция“, включително във Франция.

Расмусен обаче предупреди, че гаранциите за сигурност няма да са достатъчни. Според него, „някои съюзници от НАТО може да подкрепят гаранциите за сигурност, за да избегнат реална дискусия относно аспирациите на Украйна за членство. Те се надяват, че като предоставят гаранции за сигурност, могат да избегнат този въпрос. Не мисля, че това е възможно. Мисля, че въпросът за членството на Киев в Алианса ще бъде повдигнат на срещата във Вилнюс. Говорих с няколко източноевропейски лидери и има група твърди източноевропейски съюзници, които искат поне ясен път за Украйна към членство в НАТО“, категоричен е той.

Мнение: Повече оръжие за Украйна сега, а не обещание за членство в НАТО веднага

Расмусен каза, че историята показва, че е опасно да се остави Украйна в чакалнята на НАТО за неопределено време. "Дори на срещата във Вилнюс да не може да бъде отправена покана за присъединяване, може да се спомене възможността за отправяне на покана във Вашингтон през следващата година. Този път към членство трябва да изключва поставянето на предварителни условия като план за действие за членство в НАТО – нещо, което нито Швеция, нито Финландия са длъжни да приемат като част от своя път за членство. Всичко по-малко от това би било разочарование за Украйна“, каза той.

Андерс фог Расмусен отхвърли аргумента, че на Украйна не може да бъде предложен път към членство в НАТО, докато войната не приключи, като каза, че това би осигурило на Путин право на глас по темата.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес