Тя засенчва дори страховитата "Коза Ностра": калабрийската "Ндрангета" е смятана за най-мощната мафиотска организация в Европа. При координирана акция в няколко европейски държави бяха задържани над 130 нейни членове.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Защо бяха полицейските акции?
Властите в няколко европейски страни, включително Германия, проведоха координирана операция срещу Калабрийската мафия "Ндрангета". Конфискувани са активи за стотици милиони евро. Това е една от най-големите международни акции срещу мафията, провеждани някога.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Подготовката за операцията, наречена "Еврика", е продължила повече от 4 години. При най-строга секретност са били следени членове на престъпната организация, включително са били подслушвани техни телефонни разговори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Какво е влиянието на престъпната групировка?
"Ндрангета" се смята за най-мощната мафиотска организация в Европа, която засенчва дори сицилианската "Коза Ностра" със своя приблизителен годишен "оборот" от над 50 милиарда евро. Нейните приходи са основно от трафик на наркотици, изнудване на бизнесмени и пране на пари. Но организацията се занимава също и с проституция, трафик на хора, незаконно депониране на отпадъци и незаконен хазарт.
"Ндрангета" се състои от около 160 семейни клана. Всеки един от тях контролира определена територия. Самите кланове, от своя страна, са организирани в рамките на местни клетки с по 40 до 50 членове. В момента един от най-доходоносните бизнеси е контрабандата на кокаин от Южна Америка до Европа. Според италианската полиция "Ндрангета" контролира между 60 и 80% от европейския пазар на кокаин.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Откъде тръгва "Ндрангета"?
Корените на престъпната организация се намират в калабрийското планинско селце с около 3400 жители Сан Лука. Повечето от заподозрените от акцията от сряда са били именно от там. Сан Лука се смята за "духовния център" на мафиотската организация.
Централно ръководство няма, а семейните кланове са слабо свързани помежду си. През 2014 г. италианските следователи успяха за пръв път да заснемат таен ритуал за посвещение в организацията, включващ полагане на клетва за вярност и за спазване на омертата - така характерния за мафията обет за мълчание. "Ндрангета" нарича себе си "santa società" (свято общество).
Каква роля изпълнява Германия?
Десетилетия наред Германия е важно убежище за "Ндрангета". Дълго време организираната престъпност в страната не беше така усърдно преследвана, както в родината на мафията Италия. По данни на полицията членовете на групировката в Германия наброяват между 300 и 400 души. В рамките на акцията тази седмица бяха арестувани над 30 предполагаеми нейни членове. Над 130 са задържаните в цяла Европа.
Но Германия представлява и важен пазар за организираната престъпност. Бизнесът в страната се контролира от Калабрия. Германските разследващи предполагат, че "Ндрангета" разполага със свой собствен контролен орган в страната - Crimine di Germania. Н него е поверена задачата да посредничи между семейните кланове при възникнали спорове. Не е известно в други държави от ЕС да съществува подобен орган.
Бизнес дейностите на "Ндрангета" и борбите за власт на групировката обикновено се провеждат тайно. Все пак през 2007 г. една семейна вражда в Германия попадна по страниците на световните вестници: шестима мъже бяха разстреляни пред пицария в Дуисбург. И жертвите, и извършителят бяха от Сан Лука. Почти 4 години по-късно организаторът и извършитиел на мафиотската екзекуция бе осъден на доживотен затвор.
Успешни ли са разследванията?
Успешните разследвания в Италия и други европейски страни доведоха преди 2 години до мащабен съдебен процес срещу мафията в Ламеция Терме в Калабрия. Обвинени бяха над 400 души, а повече от 900 свидетели бяха изслушани. Само контакт с мафията вече не е достатъчен за присъда, дори и в Италия. Необходимо е да се докаже, че обвиняемите са участвали в криминалните дейности, или че са оказвали конкретна помощ на клановете.
Как Германия се бори с мафията?
Професионални наблюдатели като журналистът Давид Шравен, който през 2017 г. написа бестселър за мафията в Германия, критикуват дългите процедури и сравнително леките присъди в страната: "Наказанията в Германия са смешно ниски. Те не представляват възпиращ фактор", заяви Шравен в интервю за ДВ преди известно време.
Все пак наскоро, за първи път в историята на Федералната република, подсъдим получи 3 години и половина затвор за подпомагане на "Ндрангета" в Германия. Това стана възможно и благодарение на промени в Наказателния кодекс от 2017 г., които улесниха преследването на лица за членство в чуждестранна криминална организация.
В Дюселдорф в момента тече и друг процес, свързан с "Ндрангета". Подсъдими са 14 мъже, за които също се твърди, че са членове на Калабрийската мафия.
Източник: Дойче веле