В първата си литургия като глава на новосъздадената Украинска православна църква митрополит Епифаний призова миряните да се обединят в лоното на светата църква и да се молят за мир в Украйна, съобщава БГНЕС.
Още: Голям пожар срина със земята детска градина (ВИДЕО)
Още: Москва отново плаши с ядрено оръжие, Шойгу прогнозира Трета световна война
Украински свещеници одобриха в събота устав на новата църква и избраха свой лидер. Москва яростно се противопостави на опита на Украйна за духовна независимост, тъй като от края на 16-ти век Православната църква на Украйна е част от Руската православна църква.
В неделната си литургия Епифаний заяви, че „трябва да завършим обединението на украинската православна общност… да се молим за край на войната в Източна Украйна и за мир в цяла Украйна“.
Създаването на Украинската православна църква е опит да се обединят всички украински православни вярващи под един покрив. Все още остава нерешен въпросът с клон на Руската православна църква в Украйна, който все още е лоялен на Московската патриаршия.
Още: Ръководител в НАТО пристига на Балканите
Още: Шофьор уби 12-годишно момиче на тротоара