Предложението на британския премиер Киър Стармър за разполагане на британски войници като част от мироопазващ контингент в Украйна е принципна и политически смела стъпка, съобщи Spectator. Тъжната реалност обаче е, че Великобритания просто не е в състояние да играе ролята на миротворец в Украйна. Стармър седна да играе с празно тесте карти и изпя грешната песен. От чисто практическа военна гледна точка предложението на Стармър за разполагане на британски войски в Украйна определено обещава малко. Както отбеляза бившият главнокомандващ на британската армия лорд Данат, въоръжените сили на Великобритания са "толкова изтощени", че не можем да ръководим мироопазваща мисия в Украйна под каквато и да е форма”.
Украинският президент Володимир Зеленски изчисли, че ще е необходим чуждестранен мироопазващ контингент от 200 000 войници за патрулиране по 1250-километровата контактна линия (Зеленски по-късно говори и за 110 000). Великобритания може да разположи само 56 000 войници по принцип, в сравнение с 1,1 милиона украинци под оръжие.
Както Майкъл Кофман от Фондацията "Карнеги за международен мир" оцени, цяла Европа може да събере само три бригади или по-малко от 15 000 войници. Възниква по-належащ въпрос: "Каква ще бъде мисията на тези сили и какво ще възпират? От какво ще бъдат подкрепени тези сили и какво ще стане, ако те бъдат нападнати?" – пита Кофман. Без американска подкрепа надеждността на европейските сили като възпиращо средство ще бъде много скромна. Още: Великобритания и Франция планират създаване на 30-хилядни сили за сигурност в Украйна: Детайли
Реална цел ли е НАТО?
Необяснимо и безполезно сър Киър продължава да настоява, че Украйна е на "необратим" път към членство в НАТО, макар да става все по-ясно, че това е безнадеждна кауза за Киев със сигурност в момента. Според бившия директор на ЦРУ (и посланик на САЩ в Москва) Уилям Бърнс, присъединяването на Украйна към Алианса винаги е било "най-ярката червена линия" за Кремъл, откакто диктаторът Владимир Путин дойде на власт. Новата администрация на Тръмп даде да се разбере, че членството на Киев в НАТО дори не е на масата за преговори, но Стармър продължава да се придържа към остарялата европейска реторика. Още: Британски журналист разкри план на Европа за мироопазващ контингент в Украйна
Френският президент Еманюел Макрон привика европейски лидери, включително Стармър, в Париж, за да обсъдят единен отговор на плановете на Доналд Тръмп да проведе директни разговори с Путин. Но Европа страда от известна липса на икономически ресурси, за да финансира военните усилия на Зеленски след тази година. Тя също няма политически ресурси, за да попречи на Тръмп да постигне мирно споразумение с Путин. Най-важното е, че на Европа ѝ липсват военни и промишлени ресурси, за да се намеси и да защити Украйна директно от Русия или да снабди Киев с необходимите оръжия. И въпреки всичките гръмки изявления на Стармър за британските войски, няма индикации, че европейските избиратели са готови за пряка намеса в Украйна.
"Трагедията на Европа по отношение на Украйна е, че в настоящата ситуация европейците не са готови да умрат за нея. Те самите не са готови да умрат и не са готови да изпратят децата си там, за да умрат. И не в неопределеното бъдеще, а точно сега, днес", казва Сергей Радченко от университета "Джонс Хопкинс".
Освен това възниква въпросът: възможно ли е да бъде принуден Путин да се съгласи с мироопазващи сили от войски на НАТО? Недопускането на присъствието на Алианса на територията на Украйна беше основната причина за инвазията на Путин през 2022 година - поне публично поддържана от Кремъл. Има само един начин да се убеди Кремъл – с преобладаваща сила. Вместо това армията на Путин пълзи напред в Донбас, а надеждите за неизбежна катастрофа на руската икономика или рязко покачване на антивоенните настроения в Русия все още са предимно надежди.
Позицията на Русия
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков побърза да охлади жарта на европейците по отношение на мироопазващия контингент. "Трудно е да се говори за това, тъй като това ще бъдат страни от НАТО и следователно силите на НАТО ще бъдат разположени на територията на Украйна", каза той. Още: Никой не е искал от България участие във войната в Украйна (ВИДЕО)
Имаше време, когато намесата на Великобритания във войната в Украйна би представлявала истинска повратна точка, ако не на практика, то поне от морална гледна точка. Борис Джонсън пое лидерството през април 2022 г., като обеща да осигури военна подкрепа толкова дълго, колкото е необходимо на Украйна, за да спечели. Той също така засрами Брюксел и Вашингтон, че те значително увеличиха своята първоначална слаба подкрепа. Няма съмнение, че това направи огромно впечатление, въпреки че действителният финансов принос на Великобритания беше капка в морето в сравнение с този на Вашингтон.
Днес, три години по-късно, на Стармър му остават малко възможности освен политиката на жестове. Той е свободен да говори за изпращане на британски войски, знаейки много добре, че шансовете Путин да се съгласи с това са практически нулеви. Още: Чрез разполагането на войски в Украйна: Европа търси място на масата за преговори
Има обаче важна промяна в политиката на Стармър, което е много похвално. Доскоро правителството на Обединеното кралство, за разлика от останалата част от Запада, нямаше никакви притеснения да предостави военна помощ на Украйна и безмилостно повтаряше като мантра, че ще подкрепя Киев до победа "колкото е нужно". Но когато фронтовите линии замръзнаха и подкрепата на САЩ отслабна, стана ясно, че всички тези уверения са празни думи. Въпреки това много западни политици продължиха да парадират с добродетелите си, които ще бъдат платени с кръвта на млади украинци, пише още Spectator.
Сега Стармър призна, че войната вероятно ще приключи скоро и ще бъде начертана линия, която може да изисква присъствието на международни мироопазващи сили. Това е голяма крачка напред, някои дори биха го нарекли капитулация пред новата реалност на Тръмп, но Стармър умело се прикри със сензационната перспектива британски момчета да патрулират в Донбас. Още: За да пазят небето на Украйна: Великобритания готова да изпрати изтребители "Тайфун"
Превод: Ганчо Каменарски