Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мир в замяна на земя - готови ли са украинците?

13 декември 2024, 07:30 часа • 1828 прочитания

Украинец на средна възраст облечен в черна ветровка, спрян на улица в Лвов, е попитан за перспективите за мир в Украйна. "Бих предпочел да живея в по-щастлива и по-безопасна Украйна, макар и по-малка", беше неговият отговор на местен телевизионен журналист, цитиран от британското издание Telegraph.

Ако Украйна иска да сложи край на конфликта през 2025 г., вероятно ще трябва да пожертва част от своята територия. Руската армия частично е окупирала източните райони на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, като същевременно настоява тези региони да ѝ бъдат предадени изцяло при споразумение за прекратяване на огъня.

Украйна се отбранява по цялата си фронтова линия, но има малък шанс да изтласка руските войски. Още: Шолц готов да продължи диалога с Путин, макар последният разговор да e бил "разочарование"

"Задавам си един и същи въпрос през цялото време и не мога да му отговоря", казва гореспоменатият украински респондент от Лвов, разсъждавайки върху трудния избор, пред който сега е изправен Володимир Зеленски. "Всички тези територии, струва ми се, психически са се отдалечили от нас дотолкова, че вече не са украински", смята респондентът.

В цялата страна всички говорят за това.

Доналд Тръмп обеща да прекрати войната в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност. В Париж той се ръкува със Зеленски преди церемонията по откриването на катедралата Нотр Дам. Много по-трудна задача обаче е да убедиш украинския президент да зарови томахавката на войната с диктатора Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца от Трибунала в Хага. Още: Самозваната "мирна мисия" на Орбан продължава: Ще се среща с Ердоган

Обявените цели на Путин включват демилитаризация и денацификация на Украйна - какво означава това е съвсем отделен въпрос, на който вече беше даден дори документално отговор що се отнася до демилитаризацията. Други важни цели включват неутрален статут (Украйна да не е в НАТО) и признаване на "новите териториални реалности" - т.е. Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област да са руски, с международно признание: Проваленият договор за мир в Украйна: Документираната наглост на Путин

Зеленски миналия месец загатна за първи път, че е готов да отстъпи временно част от територията на изток в замяна на прекратяване на "горещата" фаза на конфликта. Но всичко това не означава готовност за отстъпление или приемане на факта, че Русия е окупирала огромни части от Източна Украйна. Зеленски обеща да преследва връщането на регионите чрез дипломация - Още: Макрон и Туск ще спасяват Украйна от следвоенна агресия: Три сценария за гаранции за сигурност

Въпросът с НАТО

В същото време Зеленски настоява за членство в НАТО (или защита под чадъра на НАТО), както и достатъчна военна подкрепа, за да се гарантира, че Путин не може просто да изчака изгоден момент и след това да започне нова офанзива.

Очевидно решаването на подобна дилема ще отнеме повече от един ден. Плановете на Тръмп, съдейки по неговите публични изявления, както и изявленията на генерала в оставка Кийт Келог, неговият специален представител за Украйна, изглеждат приблизително така:

  • Фронтът замръзва по текущата линия на съприкосновение. В резултат Украйна не може да си върне загубените територии: Още: Зад кулисите на срещата Тръмп-Зеленски-Макрон: Мирът в Украйна и промяната на Путин
  • Украйна не получава членство в НАТО. Това отчасти е отстъпка за Русия и отчасти защото Америка, Германия и няколко други ключови членове не искат Украйна да се присъедини към военния блок. Вместо това в Украйна могат да бъдат изпратени мироопазващи сили, съставени от войски от европейски членове на НАТО (защото Доналд Тръмп няма да изпрати американски войници), включително Обединеното кралство, които ще патрулират в неутралната зона и ще налагат примирието.

Тази идея беше подкрепена от Борис Джонсън в интервю за The Telegraph, а министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок не изключи възможността за изпращане на германски войски. Евентуалната идея е те образуват сили за бързо реагиране, способни да възпират бъдещи руски удари - Още: За да има мир: Зеленски изглежда сменя стратегията за Донбас и Крим

Украйна и нейните западни съюзници отказват официално да признаят руския контрол над завзетите територии, включително Крим, но това не прави голяма разлика на практика, тъй като плановете за връщане на териториите засега не са опция на масата на реалността.

На теория има полза за всички страни. В Украйна загубата на част от териториите в източната и южната част на страната ще бъде възприета с горчивина, но благодарение на тази стъпка там ще бъде осигурен мир и ще бъде укрепена независимостта. Още: Три силни предпоставки за мир в Украйна

В същото време Владимир Путин ще постигне украински неутралитет и сухопътен коридор до Крим и в крайна сметка ще спечели победа. За да продължи анексията на земи, както и да поддържа претенциите за обединение на териториите, той не се нуждае от съгласието на Украйна или Запада.

Въпреки това нито една от страните не изглежда заинтересована от прекратяване на боевете.

Русия все още напредва, очевидно се опитва да окупира възможно най-много територия, преди да започнат преговорите. Путин и други официални лица като руския външен министър Сергей Лавров изключиха компромис с техните военни цели. Още: Украйна пред ОССЕ: Видяхме "руския мир" в Буча. Няма да има нито "Ялта-2", нито "Минск-3"

За Украйна прекратяване на огъня без осигуряване на необходимите гаранции за сигурност би било почти безсмислена стъпка. "Те могат да спрат да се бият само ако получат гаранции за сигурност от Запада. Но гаранции за сигурност, които действително биха работили, не се обсъждат", каза Сам Грийн, професор по руска политика в Кралския колеж в Лондон.

"Преговорите, които наистина биха имали смисъл, са тези между Украйна и Запада, докато Западът не предостави на Украйна гаранции за сигурност в стила на НАТО (пълно членство по член 5 или нещо много близко до това). Не мога да си представя как ще го постигнем. В противен случай тези идеи просто витаят в облаците", споделя професор Грийн.

Ами хората?

Путин може да "продаде" за победа на руската общественост и руския елит почти всеки изход, който пожелае, тъй като за руснаците войната остава нещо, което те искат да забравят. Още: Западни издания: Украйна ще обяви готовност за мир и ще получи повече оръжия

Зеленски, който ръководи известната си с нестабилност демокрация, има много по-трудна задача. Рейтингът му вече пада, а изтощените украинци са разделени дали да преговарят и какви отстъпки да направят.

"Когато бях в чужбина по работа през последните две седмици, спах спокойно, без никакво предупреждение за въздушна атака, в този момент си помислих, че Украйна трябва да продължи да се бие", каза Катя, благотворителна активистка от Киев: "Но когато съм в Украйна буквално полудявам от липса на сън, постоянни бомбардировки, липса на ток... Тогава казвам: по дяволите всичко, моля, просто спрете войната".

"Много зависи от това къде се намирате, колко близо до фронтовата линия живеете, дали имате близки в армията и т.н. Едно нещо е сигурно: всички са изтощени", продължава Катя.

Може ли Зеленски да преодолее пропастта между украинците, желаещи да преговарят, и тези, които искат да продължат да се бият? И да, и не, казва Владимир Фесенко, директор на аналитичния център Penta в Киев.

"Проучванията показват, че около една трета от украинците са против преговорите с руснаците или против отстъпки към Русия, около една трета са за прекратяване на конфликта, включително с големи отстъпки, и накрая, около една трета подкрепят преговорите, но не желаят големи отстъпки. Най-суровият критик на Зеленски, разбира се, е бившият президент Петро Порошенко, но той не е против преговорите, защото самият той е подписал Минските споразумения и много добре знае, че преговорите са неизбежни", каза Фесенко. Още: НАТО с идея - приема Украйна, ако тя даде територии на Русия: La Repubblica

Благотворителната активистка Катя, счита, че Зеленски няма да посмее да подпише споразумение за прехвърляне на територии, без да е получил гаранции за сигурност: "Но ако ги получи, това е друг въпрос".

Фесенко, който е прекарал десетилетия в анализиране на украинската политика, предположи, че споразумение, което ще замрази войната, но няма да се равнява на капитулация, ще бъде удар върху престижа на Зеленски, но вероятно ще бъде прието от обществеността. Такова споразумение едва ли ще бъде отменено от единствения човек, който би могъл да победи Зеленски на следвоенните избори - бившият главнокомандващ и настоящ посланик в Лондон Валерий Залужни. Според Фесенко, Залужни повече от всеки друг разбира рисковете, свързани с продължаването на войната.

Отново всички пътища водят към Путин. И докато руският президент може да е готов да пожертва най-експанзионистичната от целите си в Украйна, той също има по-прагматични причини да протака войната възможно най-дълго, пише още Telegraph.

"Понякога изглежда странно, но Путин е принципно предпазлив човек", каза професор Грийн. „Конфликтът движи икономиката, той държи елитите и обществеността изцяло фокусирани върху Путин, който е много популярен. Така че бих се изненадал ако той, без никаква нужда, счете, че е необходимо да рискува всичко това и да го пренебрегне, излагайки се на риск".

Дали обаче Путин всъщност е в ситуация, в която времето е на негова страна? Точно икономиката на Русия и определени процеси в нея подсказват друго: Руската икономика прегрява, украинската армия се задъхва (ОБЗОР - ВИДЕО)

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес