Австрия влезе в реториката на страни като Унгария, като топ дипломатът на Виена каза, че се надява на възобновяване на мирните преговори между Русия и Украйна.
"Разбира се, ние се надяваме, че много скоро - от моя гледна точка, по-скоро рано, отколкото късно - всичко ще се върне към логиката на преговорите. Мир винаги се сключва на масата за преговори, а не на бойното поле", заяви австрийският външен министър Александър Шаленберг, цитиран от Bild.
Той обаче не посочи изрично, че преговорите ще бъдат съобразени с териториалната цялост и суверенитета на Украйна и че няма да означават просто замразяване на бойните действия, което би било в изгода на Москва.
Това не е първото му изказване, което не е в унисон с политиката на ЕС и западните съюзници спрямо Киев. През август Шаленберг заяви, че страните от Европа не могат да изолират Русия вечно и да прекъснат диалога с Москва.
Още: Нищо ново от Орбан - иска ЕС да намали наполовина милиардите за Украйна
Норвегия засилва помощта за Украйна
Междувременно стана ясно, че Норвегия ще увеличи бюджета си за отбрана през 2024 г. с акцент върху подкрепата за Украйна.
Министър-председателят Йонас Гар Стрьоре подчерта, че в бюджета за отбрана за следващата година има три ключови области - увеличаване на потенциала на норвежките отбранителни сили, подкрепа за Украйна и по-нататъшно укрепване на отбранителните способности на страната.
Снимка: Getty Images
Още: Норвегия отпуска над 92 млн. долара на Украйна, за да преживее зимата
Швеция с гаранции за сигурност на Киев
Украйна и Швеция пък се споразумяха да започнат преговори за сключване на двустранно споразумение за гаранции за сигурност. Това съобщи украинският външен министър Дмитро Кулеба след среща с колегата си Тобиас Билстрьом.
"Обсъдихме и европейската интеграция на Украйна", отбеляза Кулеба.
Припомняме, че председателят на Европейския съвет Шарл Мишел каза, че Украйна може да стане част от ЕС до 2030 г., а според Politico началото на преговорите ще бъде дадено до края на тази година.
Още: България се присъедини към гаранциите на страните от Г-7 за Украйна