Македония и Сърбия имат дълбоки исторически връзки, които са не само от политическо или икономическо естество, но и братски, културни и духовни. Нашето сътрудничество е пример за това как две съседни държави могат да си сътрудничат и да създават общо бъдеще. Това заяви министър-председателят на Република Северна Македония Християн Мицкоски при отбелязването на най-големия сръбски празник в центъра на Скопие - Деня на Свети Сава, предаде БГНЕС.
На тържественото честване, което се проведе в Македонския национален театър, присъстваха сръбския патриарх Порфирий, президентът на Република Сръбска Милорад Додик и председателят на черногорския парламент Андрия Мандич - изявени проруски и просръбски политици. Домакин беше македонският вицепремиер и министър на междуобщностните отношения Иван Стоилкович, открит привърженик на Владимир Путин, който нарича сръбския геноцид срещу босненските мюсюлмани в Сребреница "Некрофилски Дисниленд" и обеща да напусне страната си, ако българите бъдат вписани в Конституцията.
Още: Мицкоски: Няма да правим повече отстъпки, в ЕС са още в Средновековието
На тазвечершната церемония, организирана от Сръбския културен център, Мицкоски изтъкна, че "и Свети Климент, и Свети Сава разбират силата на знанието и духовността като средство за създаване по-силни общности." "Техните творби са не само символи на миналото, но и пътна карта за бъдещето. Това, което свързва тези двама велики хора е тяхната визия за нации, които са образовани, силни във вярата си и обединени в своите ценности. Свети Сава е символ не само на сръбския народ, но и на универсалните ценности, които всички ние уважаваме, мир, любов и общо желание за прогрес", каза той.
"Една църква е много по-значима от всяко друго единство"
Мицкоски заяви още, че "сръбската общност в Македония е важна част от обществото, жив свидетел на нашата мултикултурна и мултиетническа традиция и чрез своята култура и традиции активно допринася за културното богатство на страната ни." Сръбският патриарх Порфирий отсече: "една църква е много по-значима от всяко друго единство." "Защото всяко друго единство може да е повече или по-малко силно и да има по-кратка или по-голяма продължителност, но има свое начало и край. Единството във вярата е единство, което се основава на непоклатима основа, наречена Исус Христос. Това е единството на всички народи, родени от светия дух и обединени от една вяра", продължи той.
Андрия Мандич посочи, че подобни церемонии напомнят за "дълбоките основи на нашата духовност и култура." „Днес, когато се събираме в Скопие, град от особено историческо значение, изпращаме послание за мир и единство“, подчерта той. Милорад Додик отбеляза, че най-важната част от сръбската идентичност е именно Сръбската православна църква. „Имаме право да изтъкваме своята идентичност и да показваме способностите си, както и да се възхищаваме на другите и тяхната идентичност“, каза той. Проповед за Свети Сава произнесе министърът на културата на Република Никола Селакович.