Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви днес на среща с европейски представители, че е имало опит да бъде подкупен във връзка с изграждането на Коридор 8, предаде агенция МИА. Мицкоски не уточни кой стои зад предложението за подкуп, само каза, че „се знае как става, по комуникационни канали“.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Той е информирал за това партньорите от ЕС и те, по думите му, са приели с разбиране думите му. Диалогът с българската страна, каза Мицкоски, ще се проведе в Брюксел на високо равнище, като процесът ще бъде наблюдаван от Европейската комисия.
Според Мицкоски за опита за подкуп са уведомени всички компетентни институции. „Аз лично заявявам пред цялата македонска общественост, че за изграждането на железницата по Коридор 8, участък 3, имаше опит да ми бъде предложен подкуп, за да подпиша аз като министър-председател приемането на тръжната документация, изтичаща на 17 септември. Затова казах, че докато съм премиер, няма да приема този търг. Времената на този тип комуникация с премиера отминаха, може би с някои други е било така, но не и с мен“, каза Мицкоски на срещата, цитиран от МИА, предаде БТА.
Още: Мицкоски недоволен от историческата комисия с България, иска нови хора
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Отговаряйки на журналистически въпроси премиерът подчерта, че са приоритетни всички коридори, които минават през страната, в това число Коридор 8 и Коридор 10, и че ще се работи еднакво всеотдайно, защото и двата са много важни за страната.
„В никакъв случай не мога като председател на правителството да подпиша проект, да похарча половин милиард от парите на моите съграждани, за проект за половин тунел, който завършва в задънена улица. Докато аз съм премиер това няма да стане. И второ, тъй като бях жертва на опит за подкуп във връзка с този проект, казах, че такъв, какъвто е понастоящем проектът, аз никога няма да го подкрепя, защото не става въпрос само за парите на македонските данъкоплатци, а и за тези на европейските“, каза още Мицкоски.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: ЕС към Мицкоски: Няма да постигнеш по-голям компромис с България
Премиерът на югозападната ни съседка подчерта, че очаква и от българска страна същия ангажимент и загриженост, каквито проявява Република Северна Македония, тоест да бъде завършена другата половина на тунела.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Повече за Коридор 8
Транснационалната транспортна ос Изток-Запад (Коридор 8) се простира от пристанище Бари в Италия до пристанищата Варна и Бургас в България. Централната част на този 315-километров паневропейски коридор минава през Северна Македония – Кичево, Скопие, Куманово, Беляковце и Крива Паланка. Липсват обаче връзки в западния край (от Кичево до границата с Албания) и в източния край (от Куманово до границата с България).
Официалният старт на строителните работи по железопътната част на Коридор 8 на територията на Северна Македония в участъка Куманово-Беляковце-Крива Паланка бе даден през октомври 2022 г., край Куманово с участието на тогавашните премиери на България и на Република Северна Македония Гълъб Донев и Димитър Ковачевски.
Още: Мицкоски: Щом влезем в ЕС, македонците с български паспорти ще ги скъсат
На 22 декември 2023 г. беше обявена обществена поръчка за изпълнител на третия участък от железопътната линия от Коридор 8 на територията на Северна Македония – от Крива паланка до границата с България. По думите на тогавашния директор на железопътната инфраструктура на Северна Македония Зоран Трифуновски строителството на този участък от ж.п. линията трябва да започне през 2025 г.
Общата дължина на източния край на железопътния Коридор 8 е 88,2 километра, от които 34 километра, т.е. участъкът Беляковце - Крива Паланка, се изгражда с финансова помощ от ЕС, предоставена чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани, финансиран от нея грант от 75 милиона евро, допълнен от национални средства. За завършване на източния край на железопътен Коридор 8 до границата с България е осигурено финансиране от предприсъединителен грант от ЕС „Финансова рамка за Западни Балкани“ и два заема от ЕБВР и ЕИБ. На територията на Северна Македония проектът трябва да бъде изграден според европейските стандарти, за да бъде ж.п. линията съвместима с железопътните линии в Европа.