Апелативният съд на Обединеното кралство реши, че като позволява на служителите си да извършват тежки престъпления за разузнавателни цели, британската разузнавателна служба MI5 го прави законно, пише Daily Telegraph в публикация под заглавие "MI5 can commit serious crimes pursuit intelligence court rules".
Още: Още шест деца бяха върнати от окупираните територии в Херсонска област
Както вестникът посочва, съдебни дела срещу тази практика, пазена преди това в тайна, са заведени от четири правозащитни организации. Във вторник (9 март) обаче апелативният съд отхвърли исковете, като заяви, че практиката не поставя МИ-5 "над закона", за да "защити националната сигурност".
Критиците отговориха, казвайки, че тази практика дава на разузнавачите "лиценз за убийство". В същото време MI5 не посочи точно кои сериозни престъпления се считат за допустими, отбелязва The Daily Telegraph.
Според адвокат Бен Джефи, в практиката на МИ-5 няма ограничение за тежестта на престъпленията, поне в публикуваната му част. "Институцията не казва нищо за забраната на специалните служби да одобряват убийства, изтезания, нечовешко поведение или ограничаване на свободите", цитира изданието адвокат Джефи.
Още: Фон дер Лайен: ЕК е готова да даде статут на кандидат-член за ЕС на Косово
Още: След удар с ракети Storm Shadow по руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ: Атака и с дронове (ВИДЕО)
Апелативният съд обаче отбелязал, че все пак има ограничение за тежестта на престъпленията, тъй като служителите на разузнаването трябва да вземат предвид необходимостта от конкретно действие, обществения интерес и пропорционалността.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пожар избухна в голям църковен комплекс край Москва (ВИДЕО)
Още: САЩ налагат санкции, свързани с газопровода "Северен поток 2"
Представители на правозащитни организации обаче заявиха, че ще обжалват съдебното решение. "Идеята, че правителството може да позволи на тайни агенти да извършват най-тежките престъпления, включително изтезания и убийства, много ни тревожи. Трябва да се борим с това", цитира изданието Мая Фоа, директор на правозащитната организация Reprieve.
Превод: Ганчо Каменарски