Германският канцлер Ангела Меркел постави под съмнение дали Великобритания има сериозен интерес от постигане на споразумение с ЕС за организиран Brexit, предаде агенция DPA.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
"Ще бъде в интерес на Великобритания и на всички членки на ЕС, разбира се, напускането (на ЕС и общия пазар, б.р.) да стане по организиран начин", каза Меркел в интервю, публикувано от в. "Зюддойче цайтунг" и други европейски медии.
"Това обаче може да стане, ако и двете страни го желаят", посочи федералният канцлер.
Какво точно искат управляващите в Лондон, четете тук.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Ако правителството на британския премиер Борис Джонсън иска да определи точно своите отношения с ЕС, то ще трябва да "живее с последствията", които може да са "по-малко взаимосвързана икономика", предупреди Меркел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Германският канцлер подчертава, че 27-те членки на общността не трябва да се придържат към схващането, че те трябва да определят какво точно трябва да иска Великобритания. "Великобритания трябва да дефинира това, а ние, 27-те, ще отговорим по подходящия начин", посочва тя.
Обединеното кралство официално напусна ЕС на 31 януари, след като на референдум през 2016 г. с малко надделяха гласовете за излизане от общността. Остават точно 6 месеца за сключване на сделка, преди правилата на ЕС да спрат да важат да Великобритания.
Споразумението с Великобритания ще бъде ратифицирано преди края на 2020 г.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
До момента Брюксел и Лондон са постигнали малък напредък в четирите преговорни кръга по всеобхватно търговско споразумение. И двете страни се съгласиха графикът на преговори да бъде ускорен през юли и те да получат "нов импулс", според съвместно изявление, направено по-рано този месец.