Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Между 5 и 10% от БВП на всяка държава иска Макрон за спасителния план на ЕС

24 април 2020, 07:50 часа • 2617 прочитания

Френският държавен глава Еманюел Макрон предлага страните-членки от Европейския съюз (ЕС) да заделят солидна част от брутния си вътрешен продукт (БВП) за спасителния план за излизане от кризата, създадена от пандемията.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Макрон се надява европейските лидери да се съгласят да отделят между 5-10% от БВП на своите икономики, но подобно предложение среща огромна критика от страна на Германия, пише Reuters, цитирана от "24 часа".

Френският президент алармира, че Европейският съюз “няма бъдеще“, ако не успее да се пребори обединено с препятствието COVID-19.

Голяма изглежда пропастта между лидерите на Европа по отношение на спасителния план за икономиката на ЕС. Държавите-членки спорят за спасителните икономически мерки от седмици, като най-силно засегнатите страни като Испания и Италия призовават по-богатите държави като Германия и Холандия да демонстрират безпрецедентна солидарност.

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

На 23 април беше поредното обсъждане по темата. След четири часа разговори лидерите се съгласиха да възложат на Европейската комисия - изпълнителната власт на ЕС, да се върне с план на 6 май, който да отговори на нуждите за възстановяване на европейската икономика. Рамката засега е 540 млрд. евро.

"Създава се консенсус за укрепване на стратегическата автономия на Европа сред 27-те страни членки на Европейския съюз", заяви френският президент Еманюел Макрон след разговорите.

Както се очакваше, лидерите се съгласиха, че всеки план ще се осъществи чрез дългосрочния бюджет на ЕС. Това поиска германският канцлер Ангела Меркел, като категорично се противопостави на по-амбициозни предложения, подкрепени от Италия и Испания като съвместните заеми от ЕС.

"Европейският бюджет в продължение на десетилетия е изпитаният инструмент за решаване на общи задачи в ЕС", каза Меркел пред депутатите в Берлин преди преговорите.

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Следващата битка ще приключи с това колко ще бъде увеличен бюджета на ЕС и дали ЕК ще може да акумулира повече пари. Този дебат отново ще разцепи Европа по линията север-юг, като Германия, Холандия и други страни призовават за заеми с условия.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес