Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мей: Двамата издирвани за отравянето на Скрипал са

05 септември 2018, 16:56 часа • 2906 прочитания

България е сред страните, в които най-много расте процентът от пълнолетното население, което не се движи достатъчно, показва доклад на Световната здравна организация (СЗО).

В проучването си СЗО предупреждава, че над 1,4 милиарда души по света рискуват за развият диабет, рак, сърдечносъдови заболявания и деменция заради недостатъчна физическа активност.

Това важи за една трета от пълнолетните жени и една четвърт от пълнолетните мъже. Те не спазват препоръките на СЗО за най-малко 150 минути умерено физическо натоварване или 75 минути активни тренировки или физическа работа седмично.

По данни за 2016 г., през която са следени 1,9 млн. души в 168 държави, 27,5% от възрастното население в света не се движи достатъчно, като това е спад само с един процент спрямо 2001 г.

„За разлика от другите рискове за здравето, недостатъчната физическа активност не намалява по света“, каза ръководителят на изследването Регина Гутхолд от СЗО.

От 65-те страни, за които има данни за наблюдаване на тенденции в периода 2001-2016 г., в 28 намалява процентът на хората, които не се движат достатъчно, а в 37 се увеличава.

Най-голямо увеличение на обездвижените (над 15%) има в Бразилия, България, Германия, Филипините и Сингапур, а най-висок процент на намаляване е констатирано на Островите Кук, Йордания, Токелау, Самоа, Мианма, Соломоновите острови и Тонга.

Най-малко се движат в Кувейт, Американска Самоа, Саудитска Арабия и Ирак, където над 50% от възрастното население не достига препоръките на СЗО за движение.

Най-малко обездвижени хора има в Уганда и Мозамбик - по 6 процента.

В богатите държави хората все повече седят, докато са на работа и в свободното време.

В бедните държави работата и придвижването все още изискват повече физически усилия.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес