Дмитрий Медведев - заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия и бивш президент на страната, заплаши с ракетен удар Международния наказателен съд в Хага, след като на 17 март той издаде заповед за арест на руския диктатор Владимир Путин.
В публикация в "Телеграм" от 20 март, понеделник, Медведев определя решението на съда в Нидерландия като "финален колапс на системата на международното право". И пита кой бил отговорен пред МНС, след като Русия и САЩ не са подписали основополагащия му документ - Римския статут.
ОЩЕ: САЩ не признават МНС, но приемат заповедта за арест на Путин
ОЩЕ: За да не бъдат съдени и американци - САЩ няма да дават руските зверства на съда в Хага
"В крайна сметка е възможно да съдим за една държава и нейните лидери в два случая: 1) когато самата страна е силно отслабена, почти е загубила суверенитета си и е решила да признае съда над себе си; 2) когато страната е загубила войната и е капитулирала. В противен случай това е невъзможно. И всички разбират това", смята Медведев. И прехвърля топката към САЩ за Афганистан и Ирак, пренебрегвайки всички твърдения на съда в Хага, че издирва Путин и руския детски омбудсман Мария Лвова-Белова за депортирането на хиляди украински деца.
Медведев заплаши МНС: "Напълно възможно е да си представим сценарий, при който руски кораб, разположен в Северно море, би могъл стратегически да удари сградата на съда в Хага с хиперзвукова (крилата) ракета "Оникс"," написа бившият президент.
По-нататък той предупреждава съдиите от Международния наказателен съд да "гледат внимателно към небето". Медведев също така използва нецензурни думи, за да разкритикува съда.
Маргарита Симонян, главен редактор на пропагандния телевизионен канал на Кремъл Russia Today, също намекна по-рано, че Русия може да удари с ракети страната, която издаде заповед за арест на Путин. "Бих искала да видя страна, която ще арестува Путин, за да изпълни решението на съда в Хага", написа тя, цитирана от "Обозревател". "За около осем минути. Или каквото е времето, необходимо (на една ракета) да долети до нейната столица".
Международният наказателен съд твърди, че има "основателни причини да се смята", че Путин носи пряка отговорност за надзора на депортациите на над 16 хиляди украински деца и че е пропуснал да упражни властта си над руските войници и цивилни, които са извършвали престъплението в окупираните украински региони от началото на тоталната война на Русия срещу Украйна.
Русия не е страна по договора за МНС, като се оттегли през 2016 г. след критиките към незаконното анексиране на Крим. Въпреки това, както призна президентът Володимир Зеленски на 19 март, заповедта за арест е сигнал за "повратна точка" за Русия.
"Русия ще понесе отговорност за всеки удар по Украйна, за всеки унищожен живот, за всяко депортирано украинско дете", заяви Зеленски. "Държавата на злото ще бъде подведена под отговорност за всеки акт на терор срещу украинци", добави той.