Назначените от Русия власти в Херсонска област, Южна Украйна, призоваха днес всички жители на Херсон незабавно да напуснат града. Апелът бе отправен на фона на контранастъплението на украинските въоръжени сили в региона. Окупационните власти определят ситуацията като напрегната - вижте защо.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
"Всички цивилни жители на Херсон трябва незабавно да напуснат града", призова в "Телеграм" назначената от Русия администрация. Тя спомена за "напрегната ситуация на фронта" и предупреди за "повишена опасност от масирани обстрели".
ОЩЕ: Близо милион и половина домакинства са без ток в Украйна след нови руски ракетни удари
От сряда е в ход евакуация на хора от десния (западния) на левия (източния) бряг на река Днепър, отбелязва Агенция "Франс прес".
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
В Украйна се притесняват, че призивите може да означават, че руснаците планират да взривят язовирната стена на Каховската водноелектрическа централа.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Експерт твърди пред Униан, че от това ще бъдат засегнати преди всичко крайбрежните райони на левия бряг на Днепър, а не самият Херсон, който е от другата страна на реката. Що се отнася до наводненията в Херсон или други населени места, ситуацията може да не е толкова критична, заяви Руслан Гаврилюк, хидрогеолог и ръководител на Националния екологичен център, в репортаж на TSN.
Russian-installed authorities in Kherson ordered all residents to leave "immediately" to the left bank of Dnipro. Successful strikes on Antonovsky bridge obviously disrupt Russian supply lines and make them feel uncomfortable. Mined Kakhovka Dam aggravates situation even more. pic.twitter.com/iEXC5CKblB
— Maria Avdeeva (@maria_avdv) October 22, 2022
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Според него ситуацията може да се окаже критична преди всичко за екосистемата.
"...трябва да разберем, че язовирът Каховка има язовир с дължина 400 м, а на него има хидроенергийни съоръжения с дължина 150 м в хидроцентралата Каховка. А ако се взриви, може да се образува кратер с височина 550 метра и водата, която има разлика във височината на Каховското водохранилище и Днепър от 16 метра, да се влее в Днепър надолу по течението. И наистина, на първо място ще бъдат засегнати крайбрежните райони на левия бряг на Днепър, долното течение на реката", каза експертът.
Русия установи контрол над Херсон на 3 март - в началото на инвазията си в Украйна, започнала на 24 февруари. Градът остава единственият украински областен център, превзет от руските въоръжени сили от началото на войната. Украйна обаче премина в контранастъпление в региона преди няколко седмици и е на път да обкръжи хиляди руски войници на десния бряг на Днепър. Задаващата се битка за Херсон се очертава като една от ключовите от началото на войната.
Окупационните власти непрекъснато съобщават за украински обстрели, включително със западни оръжия, сред които американски реактивни системи за залпов огън "Хаймарс" (HIMARS).
Ситуацията в херсонското направление остава стабилна, въпреки опитите на украинските войски да пробият отбранителната линия, каза днес назначеният от Москва "заместник-губернатор" на Херсонска област Кирил Стремоусов, цитиран от ТАСС.