Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Малта: отчаяна битка срещу забраната на абортите

05 юни 2023, 21:42 часа • 2183 прочитания

"Страхувах се, че полицията ще поиска данните от кредитната ми карта, защото тези хапчета се плащат с кредитна карта онлайн. Страхувах се, че така ще ме разкрият", разказва 27-годишната Мария, която преди две години направила аборт в Малта. В островната държава това е незаконно, а нарушителите рискуват да получат присъда до три години затвор.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Управляващата партия има намерение да смекчи до известна степен законовите ограничения, но процесът за това се проточи, пише АРД в статия по темата. Междувременно архиепископът на Малта Чарлз Сциклуна недвусмислено се обяви срещу отмяната на пълната забрана на абортите.

Според него предвидените законодателни промени обхващат и ситуации, "в които не е застрашен животът на майката, а нейното здраве". Според католическият духовник по този начин се внушава, че "здравето може да бъде запазено чрез убийството на нов човешки живот. Това е смисълът на аборта."

Мария (името е променено – бел. ред.) разказва още, че докато подготвяла аборта се страхувала, че властите ще проследят IP адреса ѝ, докато търси в Гугъл информация за процедурата. Тогава жената не виждала друга възможност. Тя си поръчала хапчета по интернет. Активните им вещества мифепристон и мизопростол прекъсват бременността в домашни условия, без надзор. Мария всъщност искала да получи подходяща здравна помощ в болница, но това било невъзможно.

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Без грижа на здравето на майката

Много жени в Малта се чувстват като Мария, посочва германската обществено-правна медия. Организацията "Лекари за избор" изчислява, че всяка година в страната има най-малко 300 подобни случая. Забраната за процедурата важи дори и ако животът на майката се намира в риск.

Един случай с туристка от САЩ привлече международното внимание към този проблем в Малта. Тогава Андреа Пруденте пристигнала на почивка със своя партньор, докато е бременна в 16-ата седмица с желано дете. Американката обаче започнала да кърви и влязла в болница. Там се разбрало, че детето ѝ нямало шанс да оцелее. Въпреки че рискът от инфекция за майката бил изключително висок, на лекарите не им било позволено да се намесят. Причината – все още се чувало как сърцето на детето бие.

Полет до друга държава би бил рисков, тъй като жената можела да получи кръвоизлив по пътя. Но в крайна сметка американката била откарана до Майорка, където лекарите направили принудителен аборт.

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Съдебен иск срещу Малта

По-късно Пруденте завела дело срещу Малта за нарушени човешки права. Адвокатката ѝ Лара Димитриевич, която от години води кампания за повече права за жените, казва, че след като случаят на клиентката ѝ бил популяризиран от вестниците, много други жени споделили собствените си подобни преживявания в социалните медии.

Но въпреки това Димитриевич казва, че Пруденте в момента е единственият подобен правен случай. "Нека да не забравяме: Малта е малък остров. Всеки познава всеки. И не е лесно за никой да премине през подобен публичен и противоречив случай", обяснява адвокатката.

Обществото е разделено

Малтийското обществото е дълбоко разделено по темата за абортите, коментира АРД. От едната страна стои влиятелната Католическа църква, която до голяма степен е формирала културата на страната. Тя се противопоставя на някои от предвидените изключения от забраната на абортите, които бяха приети от парламента на второ четене през декември.

От другата страна стоят инициативи като "Лекари за избор". Според тях всеобщата забрана на абортите дискриминира жените и ненужно излага живота им на риск. Те се застъпват за свободен избор. "Това, което наистина искаме, е по-малко аборти“, казва гинеколожката Изабел Стабиле, която подаде правен протест, подписан от 135 лекари. "Но за това се нуждаем от сексуално образование и контрацепция. Те трябва да са безплатни и достъпни, но не са."

Засега новият законодателен текст предвижда бременността да може да бъде прекъсната, ако здравето на майката е застрашено. Все още не е ясно дали той ще влезе в сила, въпреки че правителството се стреми това да стане факт до лятото.

Причината за това е, че президентът на Малта Джордж Вела, известен като противник на абортите, ще трябва да сложи подписа си под законовите поправки.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес