Френският президент Еманюел Макрон откри сюрреалистичната гледка в центъра на Париж в четвъртък: цялата 50-метрова Триумфална арка, увита в плат – реализираната мечта на покойния художник Кристо.
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
Внушителният военен паметник, издигнат от Наполеон, е обвит в 25 000 квадратни метра от сребристо-син рециклируем полипропилен.
Да опаковат Триумфалната арка беше мечтата на родения в България Кристо, който почина миналата година, и на неговата съпруга и сътрудник Жана-Клод. Още през 60-те години те планирали да наемат апартамент наблизо, за да се заемат с реализацията на идеята, но нито един от тях не доживя да види как странната им визия оживява.
Проектът в крайна сметка бе осъществен от племенника му Владимир Явашев в сътрудничество с музея Помпиду и френските власти.
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
"Това беше една луда мечта и ти си я сбъднал, Владимир. Ние ти благодарим безкрайно", заяви Макрон на откриването. Френският президент бе придружен от кметицата на Париж Ан Идалго и от бившия кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
От своя страна Владимир Явашев коментира пред журналисти, че според Кристо най-трудната част в проектите винаги е била получаването на разрешения.
Френският министър на културата Розелин Башело нарече творбата „посмъртно свидетелство за художествен гений“ и „прекрасен подарък за парижани, за французите и за всички любители на изкуството“.
Но не всички приветстваха проекта. Архитектът Карло Рати, приятел на Кристо, написа миналата седмица, че е погрешно да се похабява толкова много тъкан в момент, когато модната индустрия е обвинявана за високите нива на въглеродни емисии.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
На това Явашев възрази, че цялата тъкан може да се рециклира, заедно с половината метал, използван за скелето.