Френският президент Еманюел Макрон обясни действията на Владимир Путин като „комбинация от недоволство, стратегия за хегемония в региона и последствия от COVID-изолацията“.
Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?
Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани
Той даде интервю за CNN, докато се намира в Ню Йорк за заседанията на Общото събрание на ООН. В него заяви, че не открива "рационално обяснение" за обявената частична мобилизация в Русия, ядрената заплаха на руския президент и провеждането на фалшивите референдуми в Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие.
Макрон нарече решението за мобилизация "грешка" и пропусната възможност да се "върви по пътя към мира".
"Преди няколко месеца Владимир Путин отправи послание: "Бях нападнат от НАТО, те предизвикаха ситуацията и аз просто реагирах". Сега за всички е ясно, че лидерът, който реши да започне война, лидерът, който реши да ескалира, е президентът Путин", заяви френският държавен глава.
Още: Франция е в грипна епидемия
Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин
"И аз нямам рационално обяснение", добави той, наричайки инвазията "последица след COVID-19" заради изолацията на Путин по време на пандемията.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
„Трябва да обмислим факта, че в Русия има огромно недоволство. Той може би си мисли, че ние не сме показали нужното уважение към него. Не смятам, че това е основателна причина за предприетите от него действия, но представя неговия начин на мислене“, коментира войната в Украйна Макрон.
Той даде пример, че диалогът е важен, защото благодарение на него например е била изпълнена мисията на Международната агенция по атомна енергия в АЕЦ "Запорожие". "Вървим към финализиране на много важно споразумение, с което да защитим тази ядрена централа. Вървим към демилитаризация, но първо трябва да постигнем съгласие да няма вече тежки оръжия в този район", обяви Макрон.
По-рано стана ясно, че заедно с външните министри на Украйна и Русия - Дмитро Кулеба и Сергей Лавров, както и с генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси, провеждат разговори за създаване на демилитаризирана зона около най-голямата АЕЦ в Европа.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
„Трябва да помогнем на Украйна да бъде свободна и да върне пълния контрол над териториите си“, обяви френският президент пред CNN. Попитан дали това включва и връщане на окупирания от руснаците през 2014 г. полуостров Крим, Макрон каза: „Решението ще е на Украйна“.
„Украинците и руснаците трябва да седнат на масата, за да преговарят“, заяви още Еманюел Макрон.