По-високи заплати в сектора на здравеопазването предвижда френският президент Еманюел Макрон, за да може Франция да се пребори с тежката здравна криза. Държавният глава обяви няколко нови мерки за изход от ситуацията, но заяви, че те ще отнемат десетилетия.
"През следващите години ще живеем в ситуация, която ще се влоши от гледна точка на демографските показатели в медицината. Решението за изграждане на бъдещето е в сътрудничеството между административния и сестринския, медицинския и парамедицинския персонал, както и между града и болницата", заяви Макрон в лечебно заведение във френската община Есон.
Той припомни, че лекарите не се обучават за една или две години, така че "ще са необходими десетилетия, за да се постигне дълбока промяна". Сред мерките, обявени от президента, е увеличение на заплатите на тези служители. "Възнамеряваме да заплащаме по-добре на лекарите, които полагат постоянни грижи за пациентите, както и на тези, които поемат нови пациенти", заяви той, цитиран от "Ройтерс" и БГНЕС. Според него трябва да се увеличи и заплащането на тези, които желаят да обучават млади специалисти.
Макрон също така обеща, че броят на парамедиците, които понастоящем са 4000 във Франция, ще се увеличи до 10 000 до края на 2024 г. "Днес 6 милиона наши сънародници нямат собствен общопрактикуващ лекар. До края на годината 600 000 пациенти с хронични заболявания ще могат да се възползват от услугите на такъв лекар", каза държавният глава.
Френският президент призова за преразглеждане на организацията на работното време в болниците, както и за по-голяма автономия на службите за спешна помощ във всяко лечебно заведение.
Припомняме, че преди ден хиляди здравни работници излязоха на протест в Париж с искания за по-високи цени на консултации на пациентите и по-добри условия на труд. През лятото в цяла Франция имаше демонстрации на здравни работници с искане за по-високи заплати и повече персонал, както и за изразяване на недоволство от политиката на властите в областта на здравеопазването.
Както синдикатите вече посочиха, във Франция има криза в здравеопазването и през последните три години здравните работници се опитват да привлекат вниманието към положението в държавните болници и заведенията за здравни и социални грижи.
ОЩЕ: Великобритания: стотици умират, защото няма болнични легла