Президентът на Франция Еманюел Макрон обвини милиардера и собственик на платформата Х (бивш Twitter) Илон Мъск, че се меси в изборите на държави от Европа, особено в Германия, както и че подкрепя "нова международна реакция". Това направи той в днешното си послание, но не назова името на Мъск, който трябва да оглави новосъздаденото министерство за правителствена ефективност в САЩ след встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, пише френският уважаван всекидневник Le Monde.
„Преди десет години, ако ни бяха казали, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще подкрепи ново реакционно международно движение и ще се намеси директно в избори, включително в Германия, кой би си го представил?", стартира президентът по време на тридесетата конференция на посланиците в Париж във връзка с продължаващата подкрепа на американския милиардер за германската крайнодясна партия "Алтернатива за Германия". ОЩЕ: Германският вицеканцлер: Долу ръцете от нашата демокрация, Мъск
Европейски лидери са срещу Мъск?
Припомняме, че два месеца преди предсрочните парламентарни избори в Германия американският милиардер Илон Мъск официално зае страна, подкрепяйки крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD). "Само AfD може да спаси Германия“, написа в профила си в X основателят на Tesla и SpaceX.
Германският вицеканцлер Роберт Хабек предупреди американския милиардер да не се меси в предстоящите избори във Федералната република и разкритикува подкрепата, която той изрази за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".
Междувременно Норвежкият министър-председател Йонас Гар Стьоре заяви, че намира за „обезпокоително“, че милиардер, собственик на социална мрежа като Илон Мъск, се намесва в политиката на други държави.
Напоследък Мъск подкрепя все по-ясно европейски десни популистки политици, включително италианския премиер Джорджа Мелони, унгарския премиер Виктор Орбан и лидера на Реформаторския блок в Обединеното кралство Найджъл Фараж.
Франция и Доналд Тръмп
Еманюел Макрон зае позиция на „относителна предпазливост“ по отношение на връщането в играта на бившия президент на Съединените щати. „От 2016 г. до 2020 г. Франция знаеше как да работи с президента Тръмп“, припомни Макрон, без да отрича съществуването на „разногласия“ относно „въпроса за климата“ и „международния ред“. „От нас зависи да знаем как да сътрудничим на избора, който направи американският народ“, добави френският държавен глава. ОЩЕ: Премиерът на Норвегия: Обезпокоителна е намесата на Мъск в политиката на други държави