„Днес няма консенсус за изпращане на сухопътни войски, но нищо не трябва да се изключва". Това заяви френският президент Еманюел Макрон, като добави, че ще бъде създадена нова коалиция, която да снабдява Украйна с ракети и боеприпаси с по-дълъг обсег, предаде АФП.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Макрон обсъжда помощ за Украйна с лидери на няколко държави
Защо изобщо се стигна до такива думи - заради изказване на словашкия премиер Роберт Фицо, който обяви, че имало дискусии за пращане на сили на НАТО в Украйна, но Словакия нямало да участва при никакви обстоятелства. Фицо буквално е считан за словашкия Владимир Путин: Словашкият премиер заговори като Путин на 24 февруари (ВИДЕО)
"Ще направим каквото е необходимо, за да гарантираме, че Русия не може да спечели тази война. Убедени сме, че поражението на Москва е задължително за сигурността и стабилността в Европа", каза още френският президент, според БГНЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
В речта си след домакинството на среща на европейските лидери за обсъждане на Украйна Макрон обрисува доста мрачна картина, тъй като Русия успява да постига успехи на бойното поле. "Убедени сме, че разгромът на Русия е задължителен за сигурността и стабилността в Европа", каза той.
Според него Русия показва "по-агресивно отношение не само в Украйна, но и като цяло".
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Полският президент Анджей Дуда също говори по темата и сподели пред медии, че тя е била обсъждана от европейските лидери и че редица съюзници в НАТО вече са мислили за такова нещо, с конкретни оперативни планове. Други обаче са на мнение, че такова нещо първо трябва да се обсъди в по-широк формат - полският президент не говори с имена кой на каква позиция е. Той обаче каза, че дискусията е била много гореща и че няма никакво съгласие за изпращане на сили на НАТО.
Естонският премиер Кая Калас пък посочи, че страната ѝ се е ангажирала да оказва военна помощ на Украйна в рамките на 0,25% от естонския БВП до 2028 година и призова участниците във френската инициатива също да поемат подобни ангажименти. На този фон Германия обяви нов пакет военна помощ за Украйна, в който има 14 000 155-мм снаряда, 10 разузнавателни дрона "Вектор" и 4 миночистача "WISENT-1".
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Макрон към Денков на български език: Скъпи Николай, благодаря Ви! (СНИМКИ)
Подкрепа за идеята на Чехия за снаряди за Украйна
По-конкретни новини обаче има за идеята на Чехия за спешни доставки на снаряди за Украйна. Чехия вече обяви, че е намерила 800 000 снаряда за Украйна - но и че трябва помощ с пари. Нидерландия, в лицето на все още действащия премиер Марк Рюте, директно се ангажира със 100 млн. евро помощ, предаде Bloomberg.
Още 15 държави са изразили интерес към инцииативата, но без да е ясно кои са всички те - официално участие заявяват Дания, Франция и Канада. Досега Макрон беше на позиция да не се купуват снаряди за Украйна от производители извън ЕС, но френският президент уточни - той е против за целта да се ползват общи пари от ЕС. За какви варианти се заговори, припомнете си: Голяма новина от България за Украйна: Пращаме десетки хиляди боеприпаси?