Френският президент Еманюел Макрон не спира с опитите си да включи Китай като посредник в преговорите за уреждане на войната в Украйна. Страните от Г-7, чиито външни министри приключиха срещата си в Япония във вторник, са готови да работят с Пекин по украинския въпрос, но твърдо очертаха границите на възможния компромис: това са въпросите за запазването на териториалната цялост на Украйна и доставката на китайски оръжия за Русия.
Макрон е възложил на съветника си по външната политика Еманюел Боне да се договори с първия китайски дипломат Ван И за създаването на формат за провеждането на бъдещи преговори между Русия и Украйна, съобщи Bloomberg, позовавайки се на източници. Според тях стратегията на Париж предвижда започването на такива преговори това лято, но те ще зависят от редица условия, едно от които е доколко успешно ще бъде пролетното контранастъпление на украинските сили, което да позволи на Киев да участва в преговорите от позицията на силата.
Планът на Макрон също така включва предоставяне на Украйна на дългосрочни гаранции за сигурност, които да възпрат Русия от по-нататъшни актове на агресия, казват източниците на Bloomberg.
ОЩЕ: Макрон: Китай трябва да играе "важна роля" по пътя към мира в Украйна
Говорител на Елисейския дворец е потвърдил пред Bloomberg, че Боне ще разговаря с Ван И, но е отказал повече подробности, добавяйки, че Париж ще информира съюзниците си за всички инициативи. Макрон не успя да постигне значителен напредък по украинския въпрос по време на неотдавнашната си визита в Пекин. Си Дзинпин все още не се е съгласил да проведе и телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски.
Междувременно френският външен министър Катрин Колона участва в срещата на Г-7, която доведе до обща позиция за развитието на отношенията с Китай.
На срещите си дипломатите формулираха подход на сътрудничество с Пекин, когато е възможно, като същевременно да бъде намалена икономическата зависимост на Запада от Китай. В позицията се казва и че се считат за неприемливи доставките на оръжия от Китай за Русия (както и военната ескалация около Тайван), посочва източник, запознат с преговорите, пред Bloomberg. Министрите са подкрепили и „формулата за мир“ на Зеленски, която предвижда пълно изтегляне на руските войски от украинската територия. Припомняме, че в китайския мирен план не се казва нищо за деокупация.