Френският президент Еманюел Макрон изрази задоволството си след края на срещата на Европейския съвет, след като стана ясно, че българският парламент е дал мандат на МС да вдигне ветото на Северна Македония за преговори за членство в ЕС. Той благодари на премиера Петков, но и на всички български партии, включително от опозицията.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Франция, която иска до края на юни да стартират преговорите за членство със Северна Македония и Албания, ще продължи в следващите дни активно да работи за това.
"Искам да приветствам вота на българския парламент, който отваря пътя за отмяна на българското вето и започването на преговори със Северна Македония и по този начин напредва и досието на Албания. В следващите часове ще продължим с необходимата техническа работа и с разговорите с нашите български и македонски партньори, за да официализираме споразумение в близките дни. Машината е задействана", каза Макрон, цитиран от БНТ.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел благодари от своя страна на френското председателство и отбеляза, че усилията продължават в следващите дни, след днешното гласуване в българското Народно събрание.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
НА ЖИВО: Реакциите след вдигнатото вето за Северна Македония
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Премиерът в оставка Кирил Петков каза, че Еманюел Макрон, Шарл Мишел, Олаф Шолц, Урсула фон дер Лайен и всички останали лидери са го поздравили за проевропейската позиция на България. Според него българските искания по отношение на Северна Македония вече стават европейски, а Брюксел ще бъде гарант за изпълнението им. Сега е ред на Скопие да определи своята позиция.
"Това, което европейските лидери оцениха е, че България направи своята стъпка и другото, което оцениха е, че това решение е решението, което френското правителство, ЕС реално подкрепя, всъщност призна и осъзнава, че българските изисквания сега вече стават европейски и сега е време за правителството на Република Северна Македония да поведе своята нация. Това, което от тях зависи в момента, е да кажат, че те искат да са част от ЕС", каза Петков.
Премиерът в оставка благодари на народните представители в България и специално на външния министър Теодора Генчовска.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Европейските лидери днес обсъждаха и други важни теми, свързвани с високите инфлация и цените на енергията и се разбраха да работят заедно за справяне с проблема.