Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Майка от Беслан: Защо такава жестокост към Навални, а 20 години убийците на синовете ми не са наказани (СНИМКА)

06 март 2024, 13:11 часа • 6090 прочитания

"Защо към Навални бе проявена такава жестокост? В терористичния акт през 2004 г. в Беслан загина семейството ми: мъжът ми и двамата ни сина, на 14 и 16 години. За 20 години чиновниците, дали заповед да се стреля по училището с танкове не бяха наказани. В резултат на това спасение ние, майките, погребахме овъглените тела на децата ни. Какво направи Навални? кого уби? Ако за гибелта на стотици деца никой не отговори, то защо към Навални бе проявена такава жестокост за по-малко тежки обвинения?" Тези въпроси задава жителката на Беслан Ема Тагаева, която е съпредседател на комитета "Гласът на Беслан" към Владимир Путин, който е издирван от Международния наказателен съд в Хага за отвличането на украински деца. 

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

10 години от трагедията в Беслан

 

 

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Путин - палач на Беслан

През 2016 г. Тагаева заедно с други майки от Беслан излязоха на протестна акция в тениски с надпис "Путин- палачът на Беслан". Тогава те бяха задържани, глобени и осъдени да извършат обществено полезна дейност. По-късно наказанието им е намалено.

Още: Юлия Навалная призова руснаците да протестират в изборния ден (ВИДЕО)

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Трагедията

На 1 септември 2004 година в Беслан, Северна Осетия терористи нападнаха училище №1. От дошлите за първия учебен ден 1200 души заложници стават 1128 - деца, родители, учители... По други данни заложниците са били 1180 души. Реални данни руските власти никога не са обнародвали. В началото се твърди, че заложниците са "само 100", по-късно - 300-350, макар че целият град знае, че това не е така. Всеки жител на града има поне един близък или приятел в училището. Повече от два дни терористите държат заложниците в училището. На 3 септември настъпва кървавата развръзка. Жертви на терористичния акт и хаотичната стрелба, която и до днес се нарича "щурм" става 334 души, 186 от тях деца. Броят на ранените надминава 800 души, от които 72 деца и 69 възрастни получават увреждания. 62 са ранените от специалните части. За потърпевши са признати 1342 души. И до ден днешен руските чиновници не успяват да пресметнат колко души са пострадали.

ЕСПЧ: Русия е допуснала "сериозни недостатъци" при заложническата криза в Беслан

Въпросите

По-късно роднините на загиналите и другите жертви от Беслан обвиниха държавата в сериозни пропуски, а през 2017 година правотата им бе призната от Европейския съд по правата на човека. Независимо от предупрежденията властите са предприели много малко действия за това да предотвратят терористичния акт. Оперативните сили са действали несъгласувано и са рискували живота на заложниците. Те са стреляли от щурмови оръдия и гранатомети, когато заложниците все още са били във физкултурния салон. Разследването остави без отговори редица въпроси. При много от загиналите никога не е установена причината за смъртта. Дали покривът на салона е рухнал, защото са го взривили терористите или това е станало в хода спасителната операция? Това и до ден днешен не е изяснено. Как изобщо терористите са могли да преминат границата с толкова тежко въоръжение?

Още: Краят на заложническата драма в Беслан

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес