"Защо към Навални бе проявена такава жестокост? В терористичния акт през 2004 г. в Беслан загина семейството ми: мъжът ми и двамата ни сина, на 14 и 16 години. За 20 години чиновниците, дали заповед да се стреля по училището с танкове не бяха наказани. В резултат на това спасение ние, майките, погребахме овъглените тела на децата ни. Какво направи Навални? кого уби? Ако за гибелта на стотици деца никой не отговори, то защо към Навални бе проявена такава жестокост за по-малко тежки обвинения?" Тези въпроси задава жителката на Беслан Ема Тагаева, която е съпредседател на комитета "Гласът на Беслан" към Владимир Путин, който е издирван от Международния наказателен съд в Хага за отвличането на украински деца.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
10 години от трагедията в Беслан
Это Эмма Тагаева. Мама Беслана.
В 2016 году ее и еще пятерых женщин, потерявших своих детей и любимых во время штурма школы, задержали и избили сотрудники полиции, а потом осудили судьи. Женщины вышли в футболках с надписью "Путин - палач Беслана". pic.twitter.com/lhD6gyHnPVОще: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
— Elena Kostyuchenko (@mirrorsbreath) March 5, 2024
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Путин - палач на Беслан
През 2016 г. Тагаева заедно с други майки от Беслан излязоха на протестна акция в тениски с надпис "Путин- палачът на Беслан". Тогава те бяха задържани, глобени и осъдени да извършат обществено полезна дейност. По-късно наказанието им е намалено.
Още: Юлия Навалная призова руснаците да протестират в изборния ден (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Трагедията
На 1 септември 2004 година в Беслан, Северна Осетия терористи нападнаха училище №1. От дошлите за първия учебен ден 1200 души заложници стават 1128 - деца, родители, учители... По други данни заложниците са били 1180 души. Реални данни руските власти никога не са обнародвали. В началото се твърди, че заложниците са "само 100", по-късно - 300-350, макар че целият град знае, че това не е така. Всеки жител на града има поне един близък или приятел в училището. Повече от два дни терористите държат заложниците в училището. На 3 септември настъпва кървавата развръзка. Жертви на терористичния акт и хаотичната стрелба, която и до днес се нарича "щурм" става 334 души, 186 от тях деца. Броят на ранените надминава 800 души, от които 72 деца и 69 възрастни получават увреждания. 62 са ранените от специалните части. За потърпевши са признати 1342 души. И до ден днешен руските чиновници не успяват да пресметнат колко души са пострадали.
ЕСПЧ: Русия е допуснала "сериозни недостатъци" при заложническата криза в Беслан
Въпросите
По-късно роднините на загиналите и другите жертви от Беслан обвиниха държавата в сериозни пропуски, а през 2017 година правотата им бе призната от Европейския съд по правата на човека. Независимо от предупрежденията властите са предприели много малко действия за това да предотвратят терористичния акт. Оперативните сили са действали несъгласувано и са рискували живота на заложниците. Те са стреляли от щурмови оръдия и гранатомети, когато заложниците все още са били във физкултурния салон. Разследването остави без отговори редица въпроси. При много от загиналите никога не е установена причината за смъртта. Дали покривът на салона е рухнал, защото са го взривили терористите или това е станало в хода спасителната операция? Това и до ден днешен не е изяснено. Как изобщо терористите са могли да преминат границата с толкова тежко въоръжение?
Още: Краят на заложническата драма в Беслан