Възможна е енергийна криза през следващата зима поради недостиг на втечнен нефтен газ, предупреди ръководителят на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол. Той също така критикува отказа на Германия от ядрената енергетика, предаде Анадолската агенция.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
"Бих искал да има възможност за удължаване на времето на работа на (атомните централи) с още, ако е необходимо", казва Фатих Бирол в интервю за германското бизнес списание Handelsblatt.
Ако това е технически възможно и населението го приема, ядрената енергия трябва да бъде опция, каза Бирол. Въпреки че решението се взема от правителството, ръководителят на МАЕ посочи подобни дискусии, които е водил с Белгия.
По думите му сега белгийското правителство е удължило срока на експлоатация на ядрените централи с 10 години.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
По повод на новите терминали за втечнен природен газ в Германия Бирол заяви: "Изграждането на терминала за 200 дни е наистина рекордно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Той също така предупреди за недостиг на втечнен природен газ, като обясни: "Между другото, наличието на терминали не означава, че имате газ."
Той добави: "Когато китайската икономика се активизира, няма да е лесно да се купят планираните количества на световния пазар."
В интервюто Бирол също така предупреждава европейците да не бързат да обявяват енергийната криза за приключила.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
"Следващата зима ме притеснява", каза Бирол. Той добави: "Липсата на руски газ, завръщането на Китай като вносител, малкият ръст на доставките: тези три фактора правят следващата зима предизвикателство."
Според него много правителства са доволни от сравнително лекия ход на кризата досега. "Но се опасявам, че те са прекалено доволни", подчертава Бирол.
Според Бирол Европа трябва да продължи да намалява потреблението на газ, като в същото време намери нови доставчици на газ и сама навлезе в производството на критични минерали, в допълнение към разширяването на възобновяемата енергия.