Десетки хиляди испанци излязоха по улиците на Мадрид в протест против предложения закон за амнистия за каталунските сепаратисти и активисти, който беше ключов за лявото правителство на Педро Санчес да запази властта. Според полицията около 170 000 души са се събрали на Пласа де Сибелес в сърцето на испанската столица в отговор на призива на десни лидери, които се противопоставят на плана за амнистия.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Твърда съпротива против амнистията на Пучдемон
Викове "Санчес, предател", "Санчес в затвора" и "Каталуния е Испания" ехтяха от протестиращи от всички възрасти, които носеха испански и други европейски знамена, раздадени от Европейската народна партия. "Това, което иска Педро Санчес, е да нареже Испания на парчета, да има страната на баските, от едната страна, и Каталуния, от друга, и да каже, че нищо не се е случило", каза на митинга Мария Анхелес Галан, 65-годишна пенсионерка от Мадрид.
Премиерът-социалист Педро Санчес, който е на власт от 2018 г., но социалистите останаха втори на последните предсрочни парламентарни избори, успя да бъде вземе властта, след като спечели подкрепата на регионални партии, включително партии за независимост на Каталуния. В замяна на техните гласове, които бяха от съществено значение за постигане на управляващо мнозинство, Санчес прие няколко отстъпки, включително приемането на законопроекта за амнистия за сепаратистки лидери и активисти начело с Карлес Пучдемон, които бяха преследвани за участието си в опита за отцепване на Каталуния през 2017 година: Светът през 2017 година: Независимостта на Каталуния
"Те знаят, че нямат гласовете, за да направят това, което правят. Ето защо ние им го казваме с тази демонстрация", каза лидерът на Народната партия Алберто Фейхоо, обвинявайки Санчес, че настройва испанците "едни срещу други".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
На демонстрацията присъства и лидерът на крайнодясната партия Vox Сантяго Абаскал, който нарече закона "сериозен като държавен преврат". Фейхоо се опита през септември да бъде избран за министър-председател с подкрепата на Абаскал, но не успя да спечели мнозинство в парламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
По-рано този месец Брюксел призова Мадрид за обяснение по законопроекта за амнистията, след като каза, че е бил "сезиран по въпроса от голям брой граждани".
65-годишният Луис Гаридо, който нарича себе си "социалист", каза, че премиерът не е трябвало да приема "тази цена". "Не искам Испания да потъне" и да бъде "разделена по този начин", подчерта той. Тълпата, която се събра около обяд, се разпръсна мирно след изнасянето на речите.
През последните две седмици всеки ден се провеждат демонстрации пред централата на Социалистическата партия в Мадрид, някои от които прераснаха в насилие и доведоха до десетки арести.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Mass protests in #Madrid: protesters oppose amnesty law for Catalan separatists during 2017 events
— NEXTA (@nexta_tv) November 18, 2023
The country's new Prime Minister Pedro Sanchez believes that the amnesty will allow the country to put unpleasant moments in the past and turn the page of history.
Opponents of… pic.twitter.com/W6sRuVV0cf