Европейският съюз започна съдебни действия срещу Великобритания в четвъртък, за да бъдат възстановени 2,7 милиарда евро загубени мита, след като Лондон пренебрегнал измама от страна на китайските вносители.
Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)
Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия
Еврослужбата за борба с измамите заяви миналата година, че Великобритания не е обърнала внимание на неоспоримата употреба на фалшиви фактури и митнически декларации от страна на китайските вносители на текстил и обувки, предаде AFP.
Стартирането на така нареченото действие заради нарушение може да засили напрежението в отношенията между Лондон и Брюксел, които и без това са напрегнати заради преговорите по митническите и търговски отношения след Brexit през следващата година.
"Днес Европейската комисия реши да изпрати официално уведомително писмо до Обединеното кралство, защото то отказва да предостави мита на бюджета на ЕС, както се изисква от законите на ЕС", се казва в изявление на комисията.
Още: Неочаквано: В Курск руснаците имат повече доверие на украинската армия отколкото на руската
Още: Украйна отмъсти за убити от руснаците 59 души с ракета на погребение
Сега Великобритания има право да отговори на твърденията на Еврокомисията, органът на изпълнителната власт на 28-те държави членки на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фицо плюе по Зеленски и Украйна, докато се шири в хотел с нощувка над 5700 евро (ВИДЕО)
Още: Ако Зеленски иска пак да е президент на Украйна: Как ще реагира съпругата му? (ВИДЕО)
Ако Брюксел остане неудовлетворен, ЕС може да поиска допълнителни обяснения и в крайна сметка да отнесе случая до Европейския съд, който след това може да нареди на Великобритания да изплати парите.
ЕС заяви, че докладът на службата за борба с измамите ОЛАФ от март 2017 г. разкрива, че вносителите "са избегнали голяма част от митата чрез използване на фиктивни и фалшиви фактури и неправилни декларации за митническата стойност".
"По-нататъшните инспекции на Комисията доведоха до рязко увеличаване на мащаба на схемата за измами при подценяване, действаща чрез хъб в Обединеното кралство между 2011 г. и 2017 г.", гласи документът.
Още: Албания е пред грипна епидемия
Още: Камиони със забавни имена опесъчават пътищата в Шотландия (СНИМКА)
Но Великобритания не предприе действия "въпреки че беше информирана за рисковете", отбелязва още БГНЕС.
"Комисията изчислява, че нарушението на законодателството на ЕС от страна на Обединеното кралство доведе до загуби за бюджета на ЕС в размер на 2,7 милиарда евро", се казва в доклада.
Миналата година британското правителство отхвърли доклада и настоя, че Великобритания има твърдо отношение към измамите. Великобритания заяви, че ще напусне митническия съюз и единния пазар на ЕС след Brexit.
Президентът на Европейския съвет Доналд Туск в сряда отхвърли надежди на "възможно най-дълбоките" търговски отношения след Brexit на британския премиер Тереза Мей, заявявайки, че стандартно споразумение за свободна търговия е най-голямото, което Великобритания може да получи има предвид собствените й условия.