Литва повежда ЕС към 17-и пакет санкции - удря три източника на приходи за войната на Путин

14 април 2025, 16:49 часа • 940 | прочитания

Вече има планове какво ще включва следващият, 17-и пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради агресивната ѝ война в Украйна. Това разкри литовският външен министър Кястутис Будрис преди началото на заседанието на Съвета по външни работи на ЕС в Люксембург на 14 април. Той обяви, че сам ще настоява за включване на три конкретни елемента в бъдещия кръг от наказателни мерки, всички от които свързани с приходи за военната машина на диктатора Владимир Путин.

Още: Няма да избягате от правосъдието: Литва извика руския посланик на килимчето

"Росатом", втечненият газ и "сенчестият флот" на прицел

Става въпрос за държавната ядрена корпорация "Росатом", за износа на руски втечнен газ (LNG) и за руския "сенчест флот" - танкерите, с които Москва заобикаля наложения ѝ таван на цената на петрола.

"Путин отново предизвиква всички. И затова сега е време Европа да продължи напред със 17-ия пакет от санкции. Литва е готова да даде своя принос за това с тези сектори, които не бяха включени в 16-ия пакет", каза Будрис.

Още: Тръмп удължи специални санкции на Байдън срещу Русия

„Това е втечнен газ, това е „Росатом“, това е допълнителен пакет по отношение на "сенчестия флот" и, разбира се, допълнителни индивидуални санкции“, добави той.

Снимка: литовски парламент, Getty Images

В 16-ия пакет флотът в сянка на Кремъл беше включен. Към списъка на корабите, за които се прилага забрана за достъп до пристанища на ЕС, бяха добавени още плавателни съдове - общо 74 кораба с произход от трети държави. С това общият брой на посочените плавателни съдове в черния списък на ЕС достигна 153. Става въпрос за такива кораби, подкрепящи енергийния сектор на Русия, пренасящи военно оборудване за Руската федерация или крадено украинско зърно.

Още: 16-и кръг санкции: ЕС спря руски телевизии, наказа кораби и банки, удари по окупираните земи и Беларус

Лостове за влияние върху Путин

Литовският външен министър подчерта, че ако тези сектори бъдат включени в новите санкции, ще е възможно "да се получат повече лостове за влияние върху Путин, за да спре войната му".

Още: Литва подготвя закон за спешна ситуация на границата с Беларус

Важно е да се обсъди и датата, на която Украйна ще стане член на ЕС, смята Будрис. "Мисля, че 1 януари 2030 г. е доста реалистично и че можем да го постигнем“, добави той, цитиран от "Европейска правда". Унгарският премиер Виктор Орбан в случая отново ще е препятствие за Евросъюза. Наскоро и бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че докато е във война, Киев няма как да влезе нито в НАТО, нито в ЕС. Той обаче не изключи бъдещо членство на Украйна.

Още: ЕС напредва бързо към новата цел за снарядите за Украйна (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес