Литва подписа знаков договор за закупуването на норвежка система за противоракетна отбрана, за да запълни празнина на източния фланг на НАТО, на фона на загрижеността, изразена от Русия.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Защитната система със среден обсег NASAMS, разработена от норвежкия производител Kongsberg е на стойност 110 млн. евро и ще е първият подобен щит в балтийските републики.
„Не е тайна, че все още има непокрити участъци в нашата въздушна защита. Това е нова страница в тази област”, каза министърът на отбраната Раймундас Кароблис.
Министърът посочи, че новата система ще влезе в пълна експлоатация до 3 години.
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Литва и останалите балтийски републики Латвия и Естония засилиха отбраната си след като Москва анексира Кримсия полуостров през 2014, а проруски сили навлязоха в Източна Украйна.
Догодина трите републики с общо население от малко над 6 милн. души се очаква да бъдат сред едва осемте съюзници от НАТО, които ще покрият изискванията и да отделят 2% от БВП за отбрана.
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Местни експерти казват, че сами балтийските сили не са в състояние да отблъснат пълномащабна атака на руски сили, но капацитетът им да удържат Москва, докато НАТО съумее да реагира за по-широк отговор, е решаващ.
„Тази нова система има много важен елемент на възпиране, което значи, че никой агресор няма да се чувства комфортно”, каза министър Кароблис, предаде БГНЕС.
По-рано тази година НАТО разположи около 1000 войници във всяка от трите балтийски държави и в Полша, а САЩ за пръв път временно изпратиха в Литва батарея от противовъздушни ракети с голям обсег „Пейтриът” по време на ученията там.
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Москва отрича всякакви териториални амбиции и отдавна обвинява Вашингтон, че разпалва напрежение с военно укрепване в нейната съветска сфера на влияние.