Кремъл продължава да вкарва в употреба наративи, които в миналото е използвал срещу Украйна, за да създаде условия, които да оправдаят евентуална бъдеща агресия срещу Естония. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обвини Талин, че провежда „лов“ срещу православието. Така МВнР в Москва засили обвиненията на Светия синод на Руската православна църква (РПЦ) за преследване и потискане на православните хора в Естония.
Причината: Естония прие откъсване от Московската патриаршия
Всички тези твърдения идват, след като на 9 април естонският парламент прие поправки в Закона за църквите и конгрегациите, които ще принудят по законов път Естонската православна църква да прекрати принадлежността си към РПЦ - Московска патриаршия.
Още: Една седмица мотаене от НАТО и Естония ще е превзета. Ще е ред на Литва
Законът, наред с други неща, има за цел да предотврати възможността за използване на религиозни организации, действащи в Естония, за целите на подбуждане на враждебност и омраза, предаде местната медия Err.ee. Причината за изменението на закона е откритата подкрепа на Московската патриаршия за войната на Русия срещу Украйна, гласят мотивите на вносителите.
Резултатите от гласуването бяха 60 депутати "за", 13 "против" и 16, които не са гласували. Естонският парламент се състои от 101 членове, като само 89 са присъствали.
Снимка: iStock
Според министъра на вътрешните работи Игор Таро законопроектът изяснява правилата за управление на религиозни сдружения и ограничава икономическите им връзки с всякакви религиозни структури, свързани с правителства на държави, враждебни на Естония. "За естонската държава е от първостепенно значение да се гарантира сигурността и конституционния ред, както и да се гарантира мир и спокойствие на хората, живеещи тук. Ние също така ще гарантираме продължаващото запазване на свободата на религията, както и че в бъдеще религията не може да бъде използвана срещу нашата държава и народ. В променената ситуация със сигурността структурите, действащи в Естония, нямат друг начин, освен да скъсат връзките си с Московската патриаршия и да се освободят от наративите и влиянието на Кремъл", каза той.
Още: Няма да гласуват: Естония ограничава избирателните права на руското малцинство
Съгласно проектозакона църква, манастир или друга религиозна асоциация, действаща в Естония, не може в дейността си да се ръководи от или да бъде обвързана от устави, други основни документи или по икономически път с управителен орган, духовен център, духовен водач или асоциация, разположени в чужбина и представляващи заплаха за сигурността на Естония, обществения или конституционния ред. Такава заплаха може да бъде изразена например в призиви за война, терористични престъпления, насилие или подкрепа за военна агресия. Също така не може духовник да е лице, на което му е забранено да влиза или да живее в Прибалтийската република.
Още: Енергийна независимост: Три балтийски републики се отделиха от руската мрежа
Реакцията на Мария Захарова
"В Естония продължава систематичното унищожаване на основните човешки права и свободи под прикритието на далечни, уж демократични лозунги. За пореден път беше засегната една от най-чувствителните области - религиозните права и свободи", написа Захарова в Telegram. Тя тълкува закона така, че ако някой откаже да скъса връзките си с Московската патриаршия, ще е под заплаха от съдебно преследване. "С други думи, под формата на ултиматум държавата изисква от една религиозна организация, която се ръководи не от собствените си канонични норми и доктрина, не от чувствата на вярващите, а от политическия диктат, да промени вековната си същност и да прекъсне връзките, стотици пъти по-дълги от историята на самата Естония", смята говорителката на руското външно ведомство.
Снимка: Мария Захарова, Telegram
"Това е поредният акт на дискриминация въз основа на конфесионална принадлежност и откровена злоупотреба с принципите на свободата на съвестта, религията и автономията на религиозните сдружения. Това решение на естонските власти грубо нарушава както международните задължения на страната, така и основните норми на правовата държава", продължава Захарова. "Тази репресивна стъпка е представена по особено циничен и лицемерен начин в местните контролирани медии и официалните коментари на Талин: като „защита на националната сигурност“ и „осигуряване на демократичен избор“. Подобна реторика не може да скрие същността на случващото се: Естония е навлязла в решителен етап на истински лов на православието, което, между другото, става все по-популярно сред младите хора. Всъщност става дума за държавна кампания за насилствено преразглеждане на религиозната идентичност на десетки хиляди естонски граждани", твърди тя.
Още: Естония с много амбициозно увеличение на военните разходи
Захарова иска международните организации за защита на правата на човека, съответните структури на ООН, на ОССЕ, на Съвета на Европа и представителите на други вероизповедания "да дадат правилна правна и политическа оценка на случващото се". "Опитите да се унищожи вярата, да се намеси в духовния живот на обществото и да се наложи „правилната“ религиозност, винаги са имали трагични последици. Именно подобни действия подкопават доверието в държавните институции, внасят разделение и разединение, сеят нетърпимост и агресия", заяви говорителката на външното министерство на страна, чиято православна църква застава зад агресивната война на диктатора Владимир Путин. Той, между другото, е издирван от Международния наказателен съд в Хага за отвличане на украински деца, а също така (православният християнин) не спира да убива цивилни.
Наратив, който Русия използва и срещу Украйна
Снимка: iStock/Guliver
Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) е публикувал обширна информация как Кремъл използва Руската православна църква като инструмент за хибридните си операции, особено в окупирана Украйна и в държавите от бившия Съветски съюз. Целта е потискане на религиозната свобода и насърчаване на провоенна и прокремълска идеология.
Още: Под натиска на Тръмп: Две страни от НАТО ще харчат по 5% от БВП за отбрана
Москва отдавна създава информационни условия за хибридни операции срещу балтийските държави в името на защитата на руските „сънародници в чужбина“, включително от преследване на религиозна основа. Русия може да се опита да съчетае и засили тези реторични усилия заради поправките в естонския закон, прави нова оценка ISW. Важно е да се отбележи, че Естония е държава членка на НАТО от 2004 г. насам, когато и България влезе в Алианса.
"Атаката" срещу руското православие е един от елементите във формулировката на Владимир Путин за "първопричините" за войната в Украйна. Според него и режима му "първопричините" не са руската агресия и териториални амбиции, а предполагаемите "заплахи за сигурността на Русия от украинска и изобщо от западна посока", които се дължат на разширяването на НАТО на изток. В това число влиза предполагаемото "изтребване" от украинското правителство на всичко, което е "свързано с Русия и руския свят (русский мир)", включително руския език, култура, православие и медии.