Руският опозиционен лидер Алексей Навални получи нова присъда от 19 години затвор. Това се случи по време на съдебен процес в отдалечена наказателна колония в Русия.
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Основателят на Фонда за борба с корупцията и един от най-големите опоненти на диктатора Владимир Путин беше признат за виновен за основаване и финансиране на екстремистка организация и дейности. Той отрича обвиненията.
Алексей Навални ще изтърпи наказанието си в колония с максимална степен на сигурност, заяви говорителката му Кира Ярмиш.
In Russia, Navalny was thrown another 19 years in a special regime colony for 'extremism'. The judge found him guilty on six counts. pic.twitter.com/Ylcv2nmKLc
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) August 4, 2023
Още: Семейството на Навални съди затвора, в който е настанен
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Навални вече излежава тежка присъда
Алексей Навални вече изтърпява деветгодишна присъда за нарушаване на предсрочно освобождаване, измама и неуважение към съда. Обвиненията към него се смятат за политически мотивирани.
От момента на задържането му през 2021 г., когато се завърна от Германия в Москва след лечение на отравянето с "Новичок", Навални е държан в отдалечена наказателна колония.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Осъдиха съветничка на Навални на 7,5 г. затвор по обвинения "в екстремизъм"
Сега наказателна колония № 6 в Мелехово, който се намира на 240 км източно от Москва, беше превърната в импровизирана съдебна зала за най-гласовития критик на Кремъл. Процесът се проведе при закрити врата.
Руските държавни прокурори поискаха 20-годишна присъда за Навални, която да бъде излежана в още по-ограничената "колония със специален режим". Такива затвори обикновено са предназначени за най-опасните престъпници в Русия.
Наказание в "сталински" стил
В послание, публикувано в социалните мрежи преди произнасянето на присъдата, Навални изрази убеждението си, че ще му бъде наложена присъда в "сталински" стил, която има за цел да сплаши други потенциални опоненти на Кремъл.
Още: ЕСПЧ: Русия е виновна за неразследването на отравянето на Навални, да му изплати 40 хил. евро
По документи делото се разглежда от московски съд. Но решението за провеждане на дистанционен процес в затвор подсказва, че руските власти са искали да избегнат публичността, която неминуемо би била свързана с транспортирането на Навални до руската столица, а вероятно и до протести, пише BBC.
Когато Навални направи последното си изявление преди две седмици, нямаше видео или аудиозапис на думите му. Само че текстът на речта му, в която той критикува руските власти и войната в Украйна, беше публикуван. Поддръжниците му, сред които руски актьори и музиканти в изгнание, го прочетоха и публикуваха в интернет.
Може да има още обвинения
На Навални може да бъдат повдигнати допълнителни обвинения. Той казва, че следователите са му заявили да очаква нов процес по обвинения в тероризъм.
Още: Поредно изпращане на Навални в изолатора
В продължение на повече от десетилетие Навални се опитваше да разкрие корупцията в сърцето на руската власт. Неговите видеоразследвания са събрали десетки милиони гледания онлайн.
Той изглеждаше единственият руски опозиционен лидер, способен да мобилизира голям брой хора в цяла Русия да участват в антиправителствени протести. Обаче през 2020 г. беше отровен в Сибир с вещество, за което западните лаборатории по-късно потвърдиха, че е нервнопаралитичния "Новичок".
Разследващата медия Bellingcat и руския новинарски сайт The Insider разкриха, че в нападението са замесени няколко агенти на руската служба за сигурност ФСБ. Това разкритие се случи с огромно съдействие от страна на българския журналист Христо Грозев.
След като се възстановяи от нападението в Германия, Алексей Навални се завърна в Русия през 2021 г. въпреки предупрежденията, че може да бъде арестуван. Задържаха го веднага след пристигането му на московското летище Внуково и оттогава не е имал и ден свобода.