Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Коммерсантъ": Нацията в Русия става аполитична

12 април 2017, 09:06 часа • 1342 прочитания

Нацията в Русия става аполитична. Това показва анкета на изследователската организация „Левада център“, пише вестник „Коммерсантъ“. Резултатите от проучването сочат, че над половината руски граждани (52%) „определено не са готови“ лично „по-активно да участват в политиката“, а 28% „по-скоро не са готови“ да участват в нея. През януари 2012 г., в навечерието на последните президентски избори в страната, така са отговаряли на въпросите съответно 47% и 31% от анкетираните, а през 2015 г. – съответно 38% и 33%.

Още: Самолетната катастрофа в Казахстан: ВИДЕО показа последните мигове на пасажерите

Още: "Хамас" не дава списък с живите и мъртвите заложници, бави преговорите заради "нови условия"

Готовността на гражданите да бъдат политически активни не е особено голяма. През 2015 г. да проявят такава са били готови 5%, а „до някаква степен“ за такова желание са заявили 18%. В последното прочуване резултатите са съответно 3% и 13%.

Заместник-директорът на „Левада център“ Алексей Гражданкин твърди, че „по принцип гражданите не са активни“. „Те се занимават с това да осигурят себе си и своите близки. Участието на гражданите в политиката – това е преди всичко тяхното участие в изборите. Но хората осъзнават, че политиката зависи най-вече от президента“, заяви социологът пред изданието, допълва агенция Фокус.

По-голямата част от анкетираните мотивират своето нежелание да участват в политическия живот с това, че „политиката не е за редовите граждани, с политика се занимават властите“ (30%). Около 26% смятат, че „нищо не разбират от политика“, заети със своите ежедневни дела са 25%, а 23% смятат, че „нищо не могат да променят“. Според 15% от участниците в допитването „политиката е мръсна работа“. Съществуват и по-малко популярни отговори – 6% се страхуват да изпъкнат, 5% - от преследване от властите.

Още: Ердоган заплаши кюрдските бойци: "Или ще сложат оръжия, или ще бъдат погребани в Сирия" (ВИДЕО)

Още: Самолетна катастрофа в Казахстан, има оцелели (ВИДЕО)

Запитаните бяха помолени да „определят своите отношения с властта“. По-голямата част от гражданите (61%) отговарят, че живеят „разчитайки само на себе си“ и „избягват контакти с властта“. Според 24% техния живот изцяло зависи от властта. Едва 9% от анкетираните заявяват, че се стремят да получат това, което искат от властта, като влизат в контакт с нея.

„По-голямата част от гражданите не са запознати с формулата, че „ако не са заемете с политиката, политиката ще се заеме с вас“, заяви политологът Константин Калачев.

„Гражданите се ориентират към патернализъм от страна на държавата, но при това предпочитат да свеждат до минимум контактите си с представителите на властта“, добави той.

На въпрос на изданието защо повечето граждани са пасивни дори при наближаващата кандидатпрезидентска кампания, Калачев отговаря, че „хората не виждат пряка връзка между резултатите от изборите и промените, които ги засягат лично“.

Още: Иран отмени забраната на две мобилни приложения

Още: Новата власт в Сирия обяви Коледа за празник

„Изборите са ритуал, а не инструмент за промяна. Затова в тези условия предизборното мобилизиране се превръща в необходимо условие за получаване на висока активност“, каза още експертът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес