Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Комитет на ООН прие, че в Крим има нарушение на човешките права

16 ноември 2016, 08:40 часа • 1169 прочитания

Комитетът по човешките права на ООН прие с резолюция нарушенията на човешките права в Крим след анексията му от Русия през 2014 година. По-специално се посочва дискриминация на татарите и други малцинства.

Текстът, внесен от Украйна с подкрепата на 40 страни, сред които САЩ, Франция, Обединеното кралство, бе приет със 73 гласа „за”, 23 „против” и 76 „въздържали се” от 193 членове на Общото събрание. Русия, но също и Китай, Сирия, Северна Корея, Индия, Южна Африка, Сърбия и Венецуела гласуваха срещу този текст. Многобройни страни от Латинска Америка и Африка се въздържаха, пише БГНЕС.

Текстът „осъжда нарушенията, дискриминационни мерки и практики, упражнявани от руските окупационни власти към жителите (на Крим), сред които са кримските татари”. С резолюцията се предупреждава Русия "да вземе всички необходими мерки, за да сложи незабавно край” на тези нарушения. Резолюцията иска от Москва да си сътрудничи с Върховния комисариат на ООН за правата на човека и да остави най-накрая експертите му да влязат в Крим за извършване на разследване.

„Основната цел на тази резолюция е да се потвърди, че Русия изпълнява изцяло задълженията си на окупационна власт”, декларира заместник-министърът на външните работи на Украйна Сергий Кислица. Той потвърди, че „всяка дума” от резолюцията произлиза от резолюциите на ООН или от 15-те доклада, публикувани от анкетна комисия на ООН за Крим, създадена през март 2014 година. „След окупирането на Крим от Русия, ситуацията с правата на човека рязко се влоши”, подчерта той, поддържайки, че се правят екзекуции, произволно задържане и използването на мъчения.

Но началникът на отдела по хуманитарни въпроси и човешките права в руското министерство на външните работи Анатолий Викторов увери, че резолюцията „не отразява нищо от реалната ситуация” в Крим. Той обвини дипломатите от ООН, че са „пропилели времето си да дискутират пропагандни документи без интерес, вместо да водят основен диалог по политически въпроси, свързани с представянето на човешките права”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес