Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Комисия в ЕП: До средата на 2024 г. да има решение за България в Шенген

19 март 2024, 11:59 часа • 1968 прочитания

Комисията по петициите на Европейския парламент одобри предложение за резолюция, в която се призовава до средата на 2024 година да бъде прието решение за цялостното присъединяване към Шенген на България и Румъния.

Страната ни и северната ни съседка са частично в пространството за безгранични пътувания - само по въздух и вода, но не и през сухопътните граници. Това се случи като компромис, след като Австрия и Нидерландия вдигнаха ветото за България.

Още: Желязков: Основната ни цел е премахването и на сухопътния контрол в рамките на Шенген

Европарламентът ще гласува през април

Очаква се документът да бъде гласуван в пленарната зала на ЕП до края на април.

Предлага се Европарламентът да призове Белгийското председателство на Съвета на ЕС да бъде прието възможно най-скоро и не по-късно от средата на годината решение за пълно отпадане на проверките по вътрешните шенгенски граници за България и Румъния.

Снимка: European Parliament

Още: Заместник-председателят на ЕК: Очаквам пълноправно членство на България в Шенген след евроизборите

Още решения

Предвижда се също така евродепутатите да поискат от Европейската комисия да предложи незабавно въвеждането на задължително правило проверките на товарните автомобили по вътрешните граници на ЕС да траят по една минута на камион, предаде БТА. Това е идея на българския евродепутат Андрей Новаков, която бе отрязана от Брюксел първия път - през ноември 2023 г.: "В Шенген е хубаво, но не сте тук": ЕК за българската идея за камионите по границите.

Новаков разказа за идеята си в детайли пред Студио Actualno: 1 минута за проверка на камион по границите на Европа: Наш евродепутат зове ЕС

В документа, гласуван днес в Комисията по петициите (гледайте с видео тук), се отбелязва, че засега стотици товарни автомобили престояват по вътрешните граници на ЕС в изключително дълго изчакване заради проверките, за които не е определена законодателно пределна продължителност. Липсата на достатъчно възможности за проверки по границите води до струпването на опашки, а това причинява влошаване на здравето на водачите и на безопасността при тяхната работа, също така повишава цените за тяхната дейност.

Изчакването по границите води до загуби от стотици хиляди евро за бизнеса, до замърсяване на въздуха, влошаване на качеството на водите и до шумово замърсяване, като особено тревожно е положението по границите със страните от Западните Балкани, се посочва в одобрения днес текст.

Още: Без опашки на летище София: Въведоха смарт система за проверка на бордни карти

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес