Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко пари вземат куриерите в Германия? Тежка работа - ето за каква сума

13 ноември 2023, 22:55 часа • 28216 прочитания

Ето, че отново се задават Коледните празници, а с тях и голямото предпразнично пазаруване. Това означава, че куриерските фирми, които доставят пратки, отново ще са с извънредна натовареност. Така например водещият доставчик на колетни пратки DHL очаква, че през последния месец от годината само в Германия ще бъдат разпратени над 11 милиона пакета - почти два пъти повече от обичайния брой пратки в страната.

Още: Недалечно бъдеще: Украйна ще може да стреля по Москва със своя версия на ATACMS - ракетата "Трембита"

Още: Десетки дронове се изсипаха в Енгелс и пак руска петролна база гори (ВИДЕО)

Всичко това означава, че служителите на фирмите доставчици, които доставят пакетите до вратата на клиента, ще са особено силно натоварени. Работата е тежка, но не е добре платена.

Като в Дивия Запад?

Още: Потвърдено: Германия ще даде два пъти повече военна помощ за Украйна

Още: Украйна отново атакува Русия с дронове (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 08.01.25 - Какво се случва в Курска област?

Разносвачите на пакети от DHL, Hermes, UPS, DPD, GLS, Fedex и други куриерски фирми в Германия печелят значително по-малко от колегите си в другите сектори на икономиката. Куриерите на пълен работен ден получават средна брутна заплата от 2719 евро, което е с 20 процента по-малко от средната заплата на другитe квалифицирани работници в страната, става ясно от данните на Федералната статистическа служба. Те са от април 2022 година, но е малко вероятно ситуацията оттогава до днес да се е променила съществено.

Някои сравняват трудовите условия в бранша с тези в Дивия Запад - включително защото големите логистични компании като Amazon или Hermes - обикновено наемат външни фирми за подизпълнители. А при тях трудовите договори са по-скоро изключение. От големите играчи единствено DHL наема повечето от своите куриери, като им предлага тарифни трудови договори.

Още: Хакери удариха кадастъра на Русия

Още: Гърция отчете спад в цените на храните

При другите куриерски фирми нещата не са така (справедливо) уредени, което се дължи и на това, че много от подизпълнителите нямат работнически съвет - орган, който защитава интересите на работниците и служителите пред ръководството на фирмата. Така например от синдиката Verdi посочват, че инспекции многократно са разкривали лоши, дори незаконни условия на труд в тези фирми, включително нарушения на закона за минималната работна заплата, на изискванията за здравословен и безопасен труд и други.

По-ниски доходи, нерегламентирано работно време

Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)

Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер

Още: Пари за Украйна от замразени руски активи: 4 държави от ЕС бавят процеса

Разносвачите на пратки често работят при условия, които се отклоняват от приетата норма. По данни на Федералната статистическа служба близо 29% от работещите на пълен работен ден в сектора са назначени със срочни или са наети от фирма за временна заетост. За сравнение - средно за всички сектори техният дял е 19%. "В сектора на пощенските и куриерските услуги служителите не само работят за малко пари, но често и с нерегламентирано работно време", допълват от службата. На почти 60 процента от служителите, разнасящи пакети, им се налага да работят и през почивните дни. Това е два пъти повече, отколкото в останалите сектори на икономиката.

От профсъюза DPVKOM, който защитава интересите на служителите в Германските пощи, Пощенска банка и Дойче телеком, също посочват, че работата е много и твърде тежка. "Все повече и повече са пратките, те стават все по-тежки, а обслужваните райони - все по-големи. Като добавим и недостига на персонал всичко това води до огромно физическо и психическо натоварване на служителите", казва за ДВ говорителят на профсъюза Майк Бранденбургер. Куриери от DHL Group също напускат компанията, защото не желаят повече да работят при тези тежки условия.

В доклад на здравноосигурителната компания Barmer от 2020 се казва, че разносвачите на пратки страдат най-често от оплаквания, свързани с мускулте и костите. Те са причина за една трета от всички отсъствия от работа.

 

Още: 17-годишен застреля свой съученик в Германия

Източник: Дойче веле

Работа в Германия. Има свободни места в почти всички професии - ето кои са те

Германия праща изтребители в Румъния за охрана на източния фланг на НАТО

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес