Руският президент Владимир Путин вече внесе в Държавната дума кандидатурата на ръководителя на Федералната данъчна служба (ФДС) на Русия Михаил Мишустин за поста министър-председател. Ето и неговата биографична справа:
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Мишустин е роден на 3 март 1966 г. в Москва.
През 1989 г. завършва Московския машинно-инструментален институт с квалификацията „системен инженер“, през 1992 г. – прави аспирантура в този университет.
През 2003 г. защитава в Руската икономическа академия дисертацията си за степен на кандидат на икономическите науки по темата "Механизмът на държавната данъчна администрация в Русия."
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Доктор по икономика. През 2010 г. защитава дисертацията в Академията за национална икономика към правителството на Руската федерация си на тема „Стратегията за формиране на данъчното облагане в Русия“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
През 1998 г. заема поста помощник-началник на Държавната данъчна служба на Руската федерация .
От 22 август 1998 г. става заместник-началник на Държавната данъчна служба на Руската федерация. На 23 декември 1998 г. на базата на Държавната данъчна служба е създадено Министерството на Руската федерация за данъци и такси.
От март 1999 г. до март 2004 г. той е заместник-министър на Руската федерация по данъци и такси.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
От 22 март 2004 г. до 18 декември 2006 г. - ръководител на Федералната агенция за кадастър на недвижими имоти (закрит през март 2009 г.).
От 18 декември 2006 г. до 29 февруари 2008 г. Михаил Мишустин оглавява Федералната агенция за управление на специални икономически зони (закрита през октомври 2009 г.).
През 2008-2010 г е в частния бизнес на високи ръководни постове и се занимава с научна работа.
От 6 април 2010 г. става ръководител на Федералната данъчна служба на Руската федерация (Федерална данъчна служба на Русия).
В същото време от октомври 2013 г. той е ръководител на катедрата по данъци и такси във Финансовия университет към правителството на Руската федерация.
Член на надзорния съвет на хокейния клуб ЦСКА. Член на Академичния съвет на Руската президентска академия за национална икономика и публична администрация.
Женен, има трима сина. Играе хокей.
По-рано през деня руското правителство подаде оставка, за която може да прочетете ТУК.
Политологът Марат Баширов заяви за руския вестник Взгляд, че целите, изложени в посланието на президента на Русия Владимир Путин, ще бъдат изпълнени от новото правителство, но то ще бъде назначено по старата процедура, предаде още "Фокус".
„Назначението на новия ръководител на правителството ще бъде по старата схема-президентът внася кандидатура, Държавната дума утвърждава. Поправките в Конституцията, предложени от президента в посланието към Федералното събрание, все още не са влезли в сила и според мен няма да влязат в следващите шест месеца. Това е доста продължителна процедура “, обясни Марат Баширов.
Експертът предположи, че Държавната дума за половин година ще успее да измени бюджета и да утвърди в качеството на закони всички предложения на президента от първата част на посланието към Федералното събрание, които засягат демографски, образователни проблеми и развитие на здравеопазването. Вероятно Държавната дума да внесе изменения в Наказателния кодекс на член 210, за което също призова Путин.
„Но всичко, свързано с новата конфигурация на властта, преразпределението на пълномощията, това е по-дълъг процес. Правителството ще се формира по стария ред“, подчерта Баширов.
„Що се отнася до решението на правителството да подаде оставка, бих го нарекъл правилно. Вече е ясно, че задачите, формулирани в посланието на президента, ще се изпълняват от новия екип. Разходите, заложени в посланието за федералния бюджет, са просто огромни. Ще се изисква друго управление и друга система за контрол“, сподели експертът.